V jednej z uhoľných baní na východe Ukrajiny zápasili s akútnym nedostatkom pracovných síl, pretože viac ako tisícka zamestnancov odišla a zapojila sa do boja proti ruskej invázii. Aspoň čiastočné riešenie sa napokon našlo, keď vedenie bane prvýkrát v histórii dovolilo fárať ženám. Na ponuku práce pod zemou ich kývla viac ako stovka, napísala agentúra Reuters.
Ukrajinský ťažobný priemysel, kedysi jeden z najväčších v Európe, zažil po páde Sovietskeho zväzu desaťročia úpadku, pretože prestal existovať centrálne riadený trh. Ruskom podporované milície navyše v roku 2014 obsadili mnoho ťažobných oblastí na východe krajiny a ďalšie sa ocitli v okupovanej zóne vlani.
Ukrajinská energetická spoločnosť DTEK, vlastník bane, ktorú reportéri Reuters navštívili, uvádza, že v armáde teraz bojuje skoro tritisíc z jej 20-tisíc baníkov. Zo spomínanej bani zatiaľ odišlo bojovať asi tisíc baníkov, 42 z nich bolo zabitých.
V bani síce pracovali ženy aj pred inváziou, z príkazu vlády im však zakázali prácu pod povrchom považovanú za fyzicky príliš náročnú. Pravidlo bolo v platnosti už od sovietskych čias a zvrátila ho až invázia. Teraz v baniach vlastnených firmou DTEK pracuje pod zemou asi 400 žien, čo je asi 2,5 percenta z celkového počtu fárajúcich baníkov.