Ruské raketové útoky na energetický systém Ukrajiny, bombardovanie jej druhého najväčšieho mesta a postup na fronte vyvolávajú obavy, že vojenský odpor Kyjeva sa blíži k bodu zlomu. Závažný nedostatok munície a vojakov na 1 200 kilometrov dlhom fronte a medzery v protivzdušnej obrane odhalili, že Ukrajina sa v súčasnosti nachádza v najzraniteľnejšom stave za posledné vyše dva roky, čo vojna trvá. Tvrdí to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na západné zdroje oboznámené so situáciou v krajine.

Riziko spočíva v kolapse obrany Ukrajiny, ktorý by Kremľu otvoril cestu k prvému veľkému postupu, dodal jeden z nich. Nasledujúcich niekoľko mesiacov bude pre vojnou zmietanú krajinu najťažším testom. Aj obyvateľov už situácia začína vyčerpávať fyzicky i psychicky. Krystyna Maliejeva z Charkova, ktorá z mesta po napadnutí Ruskom utiekla a potom sa doň vrátila, povedala, že nepredvídateľnosť útokov mnohých vystrašila. Väčšina miestnych obyvateľov aj napriek tomu neprestáva veriť, že sa Kremľu metropolu obsadiť nepodarí.

„V Charkove je teraz veľmi depresívna nálada. Ľudia sa vlani začali vracať, otvorili nové reštaurácie – a teraz vidím, že opäť utekajú,“ povedala Maliejeva.

Chýbajú jej zdroje

Ruské sily naplno využívajú skutočnosť, že majú z hľadiska zásob munície nad Ukrajinou značnú prevahu. Moskva má tento rok vďaka dodávkam zo Severnej Kórey a z Iránu zabezpečiť až šesť miliónov nábojov.

Život Ukrajine sťažuje aj zablokovaný balík americkej pomoci v hodnote 60 miliárd dolárov, na ktorom sa Kongres nevie dohodnúť, keďže republikáni v Snemovni požadujú od prezidenta Joea Bidena ústupky v otázke imigrácie. Ak by k schváleniu prostriedkov nakoniec nedošlo, Ukrajina nemá v tejto najtemnejšej hodine k dispozícii žiadnu alternatívu.

Namiesto zisku kontroly nad Ruskom okupovanými územiami bojujú ukrajinskí vojaci v Kyjeve o udržanie fronty. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navyše minulý týždeň varoval, že Rusko by mohlo do 1. júna mobilizovať až 300 tisíc nových vojakov.

Najväčšia výzva

Zničenie tepelnej elektrárne zhruba 45 kilometrov južne od Kyjeva len väčšmi zdôraznilo, aká zraniteľná je Ukrajina voči raketovým útokom. Zelenskyj označil nedostatok protivzdušnej obrany armády pár hodín po útoku za „najväčšiu výzvu“.

Ruským silám sa navyše podarilo postúpiť po celej línii frontu, odkedy vo februári dobyli východné mesto Avdijivka. Vojská Kremľa sa totiž v súčasnosti snažia obkľúčiť strategicky dôležité miesta, akým je mesto Časiv Jar na západ od Bachmutu v donbaskom regióne.

Ďalšie dôležité správy

Stretnutie členov vlády a Ukrajiny.
Neprehliadnite

Slovensko a Ukrajina posilňujú spoluprácu v bezpečnosti pred chemickými a jadrovými hrozbami