Na Ukrajine bolo zhruba pred dvoma týždňami pre nezaplatené účty odpojených 1 300 terminálov potrebných pre pripojenie k satelitnej sieti Starlink prevádzkovanej spoločnosťou SpaceX miliardára Elona Muska. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informovala americká spoločnosť CNN. Ide o terminály používané armádou. Musk v polovici októbra uviedol, že jeho spoločnosť už nebude internetové služby na Ukrajine platiť, svoje oznámenie však nakoniec odvolal. CNN už vtedy upozornila, že väčšinu z 20-tisíc terminálov plne alebo čiastočne financovali iné zdroje - napríklad USA, Británia alebo Poľsko.
Úloha Pentagonu
Musk sa podľa skoršej správy CNN obrátil na americké ministerstvo obrany so žiadosťou, aby financovanie prevzalo. V polovici októbra potom na Twitteri oznámil, že jeho spoločnosť už nebude terminály na Ukrajine bezplatne prevádzkovať, nakoniec ale po dni svoje oznámenie odvolal. Rokovania medzi miliardárom a Pentagonom ale v skutočnosti pokračujú, napísala novo CNN.
Ukrajina sa s výpadkami terminálov potýkala niekoľkokrát. Najnovší výpadok, ktorý sa podľa zdroja CNN začal 24. októbra, pôsobí ukrajinskej armáde značné problémy. Za odpojením bol podľa tohto zdroja nedostatok financií. Ide o terminály, ktoré v marci Ukrajina dostala od britskej firmy a používala ich pri bojových operáciách.
Spôsob platieb za prevádzku
Muskova spoločnosť podľa CNN za prevádzku každého z týchto 1 300 terminálov účtovala mesačne 2 500 dolárov, a Ukrajina tak mala v septembri zaplatiť 20 miliónov dolárov, na čo nemala prostriedky. Začiatkom októbra sa preto Kyjev obrátil na Britániu a požiadal ju o poskytnutie zhruba troch miliónov dolárov na zaplatenie služby. Británia však údajne odmietla s tým, že sú dôležitejšie oblasti, do ktorých by mali financie plynúť. Nemenovaný britský činiteľ ale CNN oznámil, že jeho krajina podporuje niekoľko terminálov, ktoré majú pre ukrajinských vojakov taktický význam.
Muskovi sa dostalo vďaky za to, že bezprostredne po februárovom začatí ruskej invázie sprístupnil na Ukrajine satelitnú službu Starlink. V situácii, keď napadnutú krajinu postihli výpadky klasických komunikačných sietí, sa služba ukázala ako veľmi užitočná ako z hľadiska civilných, tak vojenských účelov.