V čase, keď sa ruské sily snažia dobyť región Donbas na východe Ukrajiny, schopnosť Ukrajincov odolať náporu závisí viac ako kedykoľvek predtým od pomoci Spojených štátov a ich spojencov - vrátane tajnej siete špeciálnych jednotiek a špiónov. Ukrajincom poskytujú zbrane, výcvik a spravodajské informácie, píše denník The New York Times s odvolaním sa na nemenovaných amerických a európskych predstaviteľov.
CIA v Kyjeve
Veľká časť tejto práce sa deje mimo Ukrajiny, napríklad na základniach v Nemecku, Francúzsku a Spojenom kráľovstve. A hoci administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vyhlásila, že na Ukrajinu nepošle americké jednotky, časť príslušníkov americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) naďalej tajne operuje v krajine, väčšinou v hlavnom meste Kyjev. Riadia tam veľkú časť z obrovského množstva spravodajských informácií, ktoré Spojené štáty zdieľajú s ukrajinskými silami, uvádza The New York Times.
Podľa denníka zároveň na Ukrajine pôsobí aj niekoľko desiatok špeciálnych jednotiek z krajín NATO vrátane Británie, Francúzska, Kanady a Litvy.
Spojené štáty stiahli svojich 150 vojenských inštruktorov ešte pred začiatkom vojny vo februári, ale špeciálne jednotky zo spojeneckých krajín zostali alebo prichádzali a odchádzali z krajiny, kde poskytovali Ukrajincom pomoc, potvrdili denníku traja nemenovaní americkí predstavitelia.
Summity G7 a NATO
Ruské sily vypustili v sobotu záplavu rakiet na ciele po celej krajine vrátane oblastí na severe a západe, ktoré boli v posledných týždňoch do značnej miery ušetrené od útokov.
Očakáva sa, že prezident Biden a spojeneckí lídri budú diskutovať o ďalšej podpore pre Ukrajinu na stretnutí G7 (skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín), ktoré sa začne v nedeľu v Nemecku, a koncom týždňa na summite NATO v Španielsku.
Bunka po vzore z Afganistanu
Krátko po tom, čo Rusko vo februári napadlo Ukrajinu, 10. skupina špeciálnych síl americkej armády, ktorá pred vojnou cvičila ukrajinské špeciálne sily na základni na západe krajiny, v tichosti zriadila v Nemecku koaličnú plánovaciu bunku na koordináciu vojenskej pomoci ukrajinským špeciálnym jednotkám a ďalším ukrajinským silám. Bunka sa teraz rozrástla na 20 štátov.
Tajomníčka armády USA Christine E. Wormuthová priznala, že bunka pre špeciálne operácie pomohla riadiť tok zbraní a vybavenia na Ukrajine.
„Keď sa Ukrajinci snažia presúvať vybavenie a vyhýbať sa Rusom, ktorí sa potenciálne pokúšajú zacieliť na konvoje, snažíme sa byť schopní pomôcť s koordináciou presunu všetkých týchto rôznych druhov dodávok,“ povedala.
„Ďalšia vec, s ktorou, myslím si, že môžeme pomôcť, sú spravodajské informácie o tom, kde môžu byť hrozby pre tieto konvoje," dodala.
Bunka, ktorá bola vytvorená podľa štruktúry používanej v Afganistane, je súčasťou širšieho súboru operačných a spravodajských koordinačných buniek, ktoré riadi európske velenie Pentagónu s cieľom urýchliť spojeneckú pomoc ukrajinským jednotkám, poznamenal The New York Times.
Napríklad na leteckej základni Ramstein v Nemecku tím amerického letectva a Národnej gardy letectva s názvom „Grey Wolf" poskytuje podporu ukrajinským vzdušným silám, a to aj pokiaľ ide o taktiku a techniku.
Nie sú v prvej línii s Ukrajincami
Špeciálne jednotky nie sú v prvej línii s ukrajinskými silami a namiesto toho poskytujú svoje rady z centrál v iných častiach krajiny alebo na diaľku prostredníctvom šifrovanej komunikácie, uviedli nemenovaní americkí a ďalší západní predstavitelia. Ale ako tvrdia, znaky ich tajnej logistiky, výcviku a spravodajskej podpory sú hmatateľné na bojisku.
Aplikácia pre bojisko
Niekoľko nižších ukrajinských veliteľov nedávno vyjadrilo uznanie Spojeným štátom za spravodajské informácie získané zo satelitných snímok, ktoré sa im zobrazujú na tabletoch poskytnutých spojencami. Na tabletoch je spustená aplikácia na mapovanie bojiska, ktorú Ukrajinci používajú na cielenie a útoky na ruské jednotky.
„Nevypovedaným príbehom je medzinárodné partnerstvo so špeciálnymi operačnými silami množstva rôznych krajín,“ povedal ešte v apríli pri opise plánovacej bunky generálporučík Jonathan P. Braga, veliteľ Velenia špeciálnych operácií armády Spojených štátov amerických.
Jason Crow, ktorý pôsobí vo výboroch Snemovne reprezentantov pre ozbrojené služby a spravodajské služby, v rozhovore pre The New York Times uviedol, že vzťahy, ktoré si ukrajinské špeciálne sily vybudovali s americkými a ďalšími kolegami za posledných niekoľko rokov, sa ukázali ako neoceniteľné v boji proti Rusku.
Vycvičili desaťtisíce Ukrajincov
Pentagón tvrdí, že od roku 2015 do začiatku tohto roka vycvičili inštruktori amerických špeciálnych síl a Národnej gardy viac ako 27-tisíc ukrajinských vojakov, a to vo výcvikovom stredisku Javoriv v Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny.
Tisíce Ukrajincov vycvičili v posledných rokov aj vojenskí poradcovia z približne desiatich spojeneckých.
Podľa amerických predstaviteľov, ktorí s Ukrajincami kedysi spolupracovali, je však momentálne najakútnejším problémom ukrajinskej armády s výcvikom to, že stráca svoje najviac bojom zocelené a najlepšie vycvičené jednotky.