Už viac ako 650 dní v rade ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vysiela národu aspoň jeden video prejav. Chváli v ňom svojich vojakov, oslavuje pokrok prvej línie, potvrdzuje odhodlanie postaviť sa tvárou v tvár ruskej agresii. Cieľom je zachovať optimizmus doma aj v zahraničí, uvádza Financial Times. Takáto politika sa uplatňuje na všetkých úrovniach štátu, od ministerstiev a miestnej správy až po vojenské veliteľstvá a zahŕňa prísnu cenzúru zlých správ; počty ukrajinských obetí sa nezverejňujú, ani úspešné ruské údery.

Ale vzhľadom na to, že Ukrajina tento rok dosahuje len málo vojenských úspechov a podpora zo strany Západu ochabuje, komunikačná stratégia vytvára rozporuplnú vlnu obáv. „Musíme pridať viac realizmu. ... a musíme byť rovnako odvážni, ako sme boli 24. februára [2022],“ uviedol nemenovaný zdroj z prostredia prezidentskej kancelárie v súvislosti s dňom, keď Rusko spustilo svoju rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Politickí rivali začali Zelenského otvorene kritizovať, pričom starosta Kyjeva Vitalij Kličko nedávno obvinil prezidenta z autoritárstva, ba dokonca ho prirovnal k ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi. Vojenskí vodcovia tvrdia, že priepasť medzi oficiálnymi správami a na bojisku je príliš veľká, a preto nemotivuje Ukrajincov ani západných partnerov krajiny.

Zelenskyj však považuje optimistické posolstvá za jediný spôsob, ako upokojiť pochybovačov na západe Ukrajiny a posilniť dôveru ukrajinských podnikov, ktoré sú životne dôležitým zdrojom daňových príjmov pre vojnové úsilie. „Ak budeme pesimistickí, môžeme očakávať, že [ľudia] prestanú na Ukrajine podnikať, nebudú tam platiť dane, čo znamená, že nebudeme mať dosť peňazí, aby sme pokračovali v boji,“ povedal.

Rozdiely sa znásobili aj minulý mesiac, keď najvyšší ukrajinský generál Valerij Zalužnyj pre The Economist povedal, že pozemné operácie sú v „patovej situácii“. Také slovo je však v Kyjeve tabu. Poradkyňa a vedúca komunikácie bývalého ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova Iryna Zolotarová uviedla, že stratégia optimizmu spočiatku fungovala a pomohla Ukrajincom veriť v seba samých, ako aj vo svoju schopnosť odolať invázii. Teraz to však podľa nej vytvára zmätočné situácie, keďže „očakávania sú nadhodnotené a nezodpovedajú realite.“

Ďalšie dôležité správy

WA 16 Moskva - Ľudia stoja v rade, aby si vybrali peniaze z bankomatu VTB banky v centre Moskvy v pondelok 28. februára 2022.  Ruská centrálna banka v pondelok oznámila, že zvyšuje svoju kľúčovú úrokovú sadzbu až na 20 % z 9,5 %, keďže Západ uvalil na Moskvu prísne sankcie pre inváziu jej armády na Ukrajinu. Centrálna banka v pondelok ráno tiež oznámila povinné opatrenie pre spoločnosti so sídlom v Rusku, ktoré za vývoz produktov dostávajú cudziu menu, keďže rubeľ sa prepadol na historické minim
Neprehliadnite

Vojna sa Putinovi vypomsťuje. V podobe slabého rubľa, inflácie a bitiek na domácej scéne