Drvivá väčšina húfnic, ktoré Spojené štáty sľúbili ukrajinskej armáde, už je „v ukrajinských rukách", oznámil novinárom vysokopostavený činiteľ amerického ministerstva obrany. Ukrajinci údajne za tri týždne od oznámenia prvých dodávok prevzali 90 percent z 90 vyčlenených delostreleckých systémov. Podľa Washingtonu aj Londýna sa ruská armáda snaží bombardovaním naprieč Ukrajinou narušiť zásobovanie vrátane presunu zbraní.
Poškodená infraštruktúra
Rusi tento týždeň ostreľujú aj ciele ďaleko od bojov na Donbase, pri meste Ľvov alebo dokonca v Zakarpatskej oblasti, pričom sú hlásené škody na infraštruktúre. Utorkové údery na západnej a strednej Ukrajine zasiahli železničné trate a s nimi spojené elektrické stanice, dnes škody na železnici po dopade ruskej rakety registrovali v Dnipre.
„Obe strany sa spoliehajú pri dopĺňaní zásob na železnice," povedal pri dnešnom brífingu činiteľ Pentagonu podľa jedného z prítomných novinárov. USA však usudzujú, že ruské útoky nie sú príliš presné a že ukrajinskí obrancovia sú naďalej schopní presúvať zbrane naprieč svojim územím.
Dodávky zbraní na Ukrajinu
Britské ministerstvo obrany večer v novom hlásení uviedlo, že Rusi sa snažia raketovými údermi brániť Ukrajincom v obnovovaní zásob bez toho, aby sa vyjadrilo k úspešnosti týchto snáh. „S tým, ako sa ruské operácie potkýnajú, sú naďalej zasahované nevojenské ciele vrátane škôl, nemocníc, obytných nehnuteľností a dopravných uzlov," dodáva britské hlásenie.
Ministerstvo obrany USA informovalo aj o vývoji dodávok zbraní na Ukrajinu, pričom okrem doručenia viac ako 80 húfnic oznámilo aj odovzdanie skoro 90 000 zo sľúbených 144 000 delostreleckých granátov. Washington zaslanie prvej várky húfnic avizoval 13. apríla, o týždeň neskôr potom sľúbil ďalších 72 kusov, čím celkový počet narástol na 90. Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok naznačil, že Ukrajinci už americké húfnice úspešne využívajú v bojoch s ruskou armádou.