V diplomatickej batožine našli takmer 60-tisíc škatuliek pašovaných cigariet. Ukrajinská prokuratúra na svojej stránke informuje, že „začala trestné konanie v prípade zneužitia úradu a úradného falšovania úradníkmi veľvyslanectva.” Štátna finančná služba Zakarpatského kraja ešte 22. mája informovala, že cigarety sa pokúsil ako diplomatickú poštu previezť „občan Ukrajiny v aute s diplomatickými číslami.”
Cigarety mal podľa úradných informácií pašovať Serhij Liščyšyn, manžel prvej tajomníčky veľvyslanectva Oksany Liščyšyn. Práve ona mala podpísať sprievodný list k falošnej diplomatickej pošte.
Pri colnej kontrole sa mal Ukrajinec v takzvanom zelenom koridore v obci Lužanka pri maďarskej hranici preukázať diplomatickým pasom a listom o diplomatickej batožine, ktorá podľa Viedenského dohovoru nepodlieha kontrole.
Prevážaná batožina sa však nepozdávala colníkom a vozidlo preverili. Zhabali 56 890 škatuliek cigariet ukrajinskej produkcie. Celkové množstvo zhabaného tovaru v ukrajinských cenách bolo za vyše 22-tisíc eur. Ak by na Slovensku predali krabičku po dve eurá, zinkasovali by vyše 113-tisíc eur.
Úradníčku už stiahli
Ukrajinské veľvyslanectvo reagovalo, že auto, v ktorom sa našli cigarety, im nepatrilo. Viac celú vec komentovať nechcelo. Ministerstvo zahraničných vecí v Kyjeve už namočenú úradníčku stiahlo z Bratislavy. Zástupca ministra zahraničia Vadym Prystajko na tlačovej konferencii konštatoval, že dôvodom je nedôvera, či môže ďalej zastupovať krajinu. V. Prystajko tiež uviedol: „Veľvyslanec si musel byť vedomý všetkého, čo sa deje na veľvyslanectve, ak nie, tak je to tiež otázka na neho.”
Keďže pašovanie mal kryť sprievodný list z ambasády, sú dve možnosti: alebo je veľvyslanec osobne zapojený do fungovania ilegálneho „cigaretového“ kanála, alebo nie je schopný kontrolovať využitie pečiatky veľvyslanectva.
Oleh Havaší je veľvyslancom na Slovensku od októbra 2010. Redaktor ukrajinského portálu Europejska Pravda Serhij Sydorenko o ňom napísal: „O tom, že náš veľvyslanec viac škodí Ukrajine ako pracuje, vedia všetci.“ Podľa ukrajinských novín O. Havaši dostal diplomatický post výlučne vďaka svojim konexiám, najmä kontaktom s vplyvným poslancom ukrajinského parlamentu Viktorom Balohom.
Havašího v Kyjeve nazývajú veľvyslancom – administrátorom, ktorý sa skoro vôbec nezúčastňoval na práci zastupiteľského úradu. Podľa S. Sydorenka koluje po chodbách ukrajinského MZV historka o tom, ako pri návštevách ruskej delegácie v roku 2011 a 2013 bozkával vo VIP sále bratislavského letiska ruky exprezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.
Diplomatické pašovanie
Vodič auta, v ktorom pašovali cigarety, je na slobode a hrozí mu len pokuta. Od roku 2013 je totiž pašovanie vylúčené z trestného zákonníka. Za pašeráctvo je na Ukrajine len administratívna pokuta. Kritici týchto pravidiel tvrdia, že túto zmenu si presadili zakarpatské elity, aby ochránili svoj „biznis”. Po diplomatickej kauze na Slovensku silnie tlak na ukrajinský parlament, aby zmenil legislatívu tak, že pašovanie bude opäť trestným činom.
„Diplomatické pašovanie” nie je ničím výnimočným. Pred niekoľkými rokmi prichytili na ukrajinskej a bieloruskej hranici poľských diplomatov s cigaretami. Cez diplomatickú poštu sa do Ukrajiny dovážal napríklad drahý nábytok, z krajiny sa zase pokúsili vyviezť kultúrne či historické cennosti.
Do roku 2015 mohli ukrajinskí diplomati legálne dovážať luxusné autá bez colných poplatkov. Často také autá dovážali na objednávku a hneď predávali.