Utečenci z Ukrajiny si v Poľsku od marca musia preplatiť polovicu nákladov na ubytovanie. Vyplynulo to z plánov poľskej vlády, o ktorých Európska komisia nemala ani tušenie, píše portál Euractiv.
Ukrajinskí utečenci si od 1. marca musia pokryť polovicu svojich ubytovacích nákladov. Opatrenie sa vzťahuje na tých utečencov, ktorí žijú v spoločných ubytovniach a v krajine ostanú dlhšie než 120 dní. Nevzťahuje sa na zraniteľné skupiny vrátane detí, dôchodcov, tehotných, jednorodičov, rodičov s deťmi vo veku do 12 rokov a ľudí v obzvlášť ťažkej finančnej situácii. Vláda nový „poplatok“ zastropovala na 40 zlotých na deň (8,50 eur).
Od mája si však budú utečenci musieť uhradiť až 75 percent nákladov na ubytovanie, ak v Poľsku ostanú dlhšie ako 180 dní. Cenový strop tohto poplatku bude 60 zlotých na deň (12,73 eur).
Na špičke pomoci
Od začiatku vojny na Ukrajine prijalo Poľsko zhruba 500-tisíc utečencov a poskytlo im miesto v spoločných ubytovniach. Poľská vláda si podľa svojich slov viac nemôže dovoliť financovať pobyt 80-tisíc utečencov, ktorí sa v krajine rozhodli ostať, do takej miery ako doteraz.
Okrem ubytovania môžu utečenci využívať aj ďalšie štátom financované benefity vrátane bezplatnej dopravy či zdravotnej starostlivosti, ako aj dávky sociálneho zabezpečenia, na ktoré majú nárok aj Poliaci, akým sú prídavky na dieťa vo výške 500 zlotých (107 eur). Tejto pomoci sa však nové opatrenie týkať nebude.
Poľsko v roku 2022 na ukrajinských utečencov minulo zhruba 8,36 miliardy eur, čo je najviac spomedzi všetkých krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
„Motivačné“ poplatky
Ako krajine s najväčším počtom prijatých ukrajinských utečencov sa Poľsku podarilo z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) získať až 123 miliónov eur. Ďalších 200 miliónov eur Poľsko získalo v rámci celosvetovej kampane „Stand up for Ukraine“, ktorej sa podarilo vyzbierať až 9,1 miliardy eur.
Tieto peniaze boli určené na poskytovanie primárnej pomoci (potraviny, doprava a dočasné ubytovanie) tým, ktorí utekali pred vojnou na Ukrajine. Okrem toho tieto prostriedky putovali na posilnenie riadenia vonkajších hraníc EÚ či integráciu utečencov.
Vzhľadom na celkovú výšku výdavkov, ktoré poľská vláda vynaložila s cieľom uľahčiť Ukrajincom život v krajine, však ide iba o „malú pomoc“. Aj napriek tomu to ukazuje, že si EÚ Poľsko váži, konštatuje poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski.
Okrem nedostatku financií vláda svoj krok obhajuje tvrdením, že z optimálneho hľadiska by k poskytovaniu pomoci podľa odborníkov na migráciu nemalo dochádzať dlhšie než rok. Takáto pomoc by totiž na utečencov mohla pôsobiť demotivačne a sťažiť im návrat na trh práce.
„Nie je v nikoho záujme (...) pripraviť kohokoľvek o strechu nad hlavou. Tieto nariadenia sú motivačnej povahy,“ vysvetlil zástupca ministra vnútra Pawel Szefernaker.