Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko vylúčil akékoľvek obchodné dohody, ktoré by umožnili, aby ruský zemný plyn naďalej prúdil cez krajinu po tom, čo na konci roka uplynie platnosť súčasnej tranzitnej dohody.
Európska únia a Ukrajina už predtým uviedli, že nebudú opätovne rokovať o existujúcej zmluve. „Je to vylúčené,“ povedal H. Haluščenko v rozhovore pre Bloomberg v sídle Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni. „Na stole nie sú žiadne riešenia.“ Zostáva tak už len možnosť súkromných obchodov, prostredníctvom ktorých by sa palivo dopravovalo do eurobloku.
Rusko po spustení vojenskej invázie stoplo väčšinu dodávok cez plynovody do Európy, ale niektoré toky pokračujú cez Ukrajinu v nižších objemoch, ako boli zmluvne dohodnuté. Tieto dodávky pokrývajú väčšinu dopytu Rakúska, Maďarska a Slovenska.
Termínované kontrakty na zemný plyn v prvom štvrťroku 2025 klesli od začiatku roka približne o 15 percent. Pred vojnou vyvážal ruský plynárenský gigant Gazprom ročne okolo 177 miliárd kubických metrov cez viacero plynovodov na kľúčové trhy v Európe a Turecku. Dodávky cez Ukrajinu predstavovali takmer 30 percent regionálneho exportu Gazpromu a zhruba polovicu všetkých tokov do európskych krajín, uviedli ešte vlani analytici Sinara Bank.
Rusko bolo vlani tretím najväčším dodávateľom LNG do západnej Európy po USA a Katare. Vyplýva to z údajov medzinárodnej agentúry pre energetiku. Predstavitelia EÚ však dali jasne najavo, že blok by mal znížiť svoju závislosť od ruského plynu.
Bohaté ruské dodávky v minulom roku umožnili Rakúsku – jednému z najstarších klientov Gazpromu v západnej Európe – zvýšiť spotrebu. Štátny energetický gigant OMV má dlhodobú dodávateľskú zmluvu platnú do roku 2040, ktorá ho zaväzuje nakupovať ruský plyn. Ešte v decembri Gazprom pokrýval 98 percent potrieb krajiny.
Malé a stredné podniky v Nemecku čelia problému s nevyriešeným nástupníctvom
Záujemcov o prevzatie existujúcich firiem je príliš málo a počet podnikateľov, ktorí sa chcú stiahnuť z pracovného života, rýchlo rastie