Ukrajinskí poľnohospodári dokončili žatvu pšenice a jačmeňa za tento rok. Zožali 19,2 milióna ton pšenice a 5,5 milióna ton jačmeňa, oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo pôdohospodárstva. V oboch prípadoch je to o 40 percent menej ako vlani. Za poklesom je podľa rezortu invázia ruských vojsk do východných, severných a južných oblastí krajiny. Ukrajina je významným vývozcom obilia na svetový trh.
Ukrajina osiala viac ako šesť miliónov hektárov ozimnej pšenice, veľká plocha ale bola obsadená počas invázie. Na území pod kontrolou Ukrajiny bolo zozbierané obilie iba na ploche 4,7 milióna hektárov. Priemerný výnos predstavoval 4,1 tony na hektár, v prípade jačmeňa potom 3,5 tony na hektár.
Istanbulská dohoda umožňujúca vývoz obilia
Od 1. augusta, odkedy fakticky začala fungovať istanbulská dohoda o ukončení blokády ukrajinských prístavov, sa objem vývozu v dennom priemere pohyboval okolo 95-tisíc ton. Vo štvrtok sa podarilo vypraviť skoro dvojnásobok oproti priemernému množstvu, napísal spravodajský server BBC.
Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry dnes informovalo, že z ukrajinského čiernomorského prístavu Čornomorsk vyrazila už piata loď, ktorú si prenajala OSN v rámci Svetového potravinového programu (WFP). Plavidlo dodá približne 30-tisíc ton ukrajinskej pšenice do Etiópie. Kyjev v rámci tohto programu odoslal približne 150-tisíc ton pšenice do Etiópie, Jemenu a do Afganistanu.
Celosvetové zvýšenie cien potravín
Prepad ukrajinského vývozu obilia pre blokádu čiernomorských prístavov viedol k zvýšeniu svetových cien potravín a vyvolal obavy z ich nedostatku v Afrike a na Blízkom východe. V septembri svetové ceny potravín šiesty mesiac po sebe klesli, uviedla Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.