Ukrajina by nebola proti, keby Katar alebo iná krajina vyjednala dohodu o energetickej bezpečnosti, a to prostredníctvom rozhovorov vedených osobitne s Ruskom a osobitne s Ukrajinou. „Žiadna takáto dohoda zatiaľ neexistuje,“ uviedol šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.
Reuters predtým napísal, že Ukrajina sa pripravuje na najťažšiu zimu od začiatku vojny, keďže ruské útoky podľa úradov zničili približne polovicu ukrajinských kapacít na výrobu elektriny. Ukrajinci budú podľa expertov zo servera Politico čeliť hrozbe, že budú musieť denne prežiť 20 hodín bez elektriny, ak bude zima chladná a Rusi zaútočia na jadrové elektrárne.
Zastavenie vzájomných útokov
Britský denník Financial Times v októbri s odvolaním na nemenované zdroje uviedol, že Ukrajina a Rusko vedú predbežné rozhovory o zastavení vzájomných útokov na energetickú infraštruktúru. Potenciálna dohoda by podľa denníka znamenala najvýznamnejšie zníženie napätia od začiatku vojny vo februári 2022, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil rozsiahlu inváziu do susednej krajiny. Kremeľ však informácie Financial Times poprel.
Kyjev sa snaží obnoviť rokovania sprostredkované Katarom, ktoré sa v auguste priblížili k dohode, no zmarila ich ukrajinská invázia do Kurskej oblasti, píše britský denník s odvolaním na zdroje z radov vysokopostavených ukrajinských predstaviteľov. Jeden z nich uviedol, že obe krajiny v posledných týždňoch znížili frekvenciu vzájomných útokov na energetickú infraštruktúru v rámci neformálnej dohody, ku ktorej dospeli ich spravodajské služby.
Ukrajina ďalej vyvíja nátlak
Podľa bývalého vysokopostaveného činiteľa v Kremli, ktorý je o rokovaniach informovaný, je však nepravdepodobné, že by prezident Vladimir Putin pristúpil na dohodu, kým ruská armáda nevytlačí ukrajinské jednotky z Kurskej oblasti. Ukrajinci tam stále majú pod kontrolou približne 600 kilometrov štvorcových ruského územia, napísal denník.
Kyjev zároveň plánuje pokračovať v útokoch na ruské ropné rafinérie a ďalšie podobné zariadenia, aby tak ďalej vyvíjal tlak na Moskvu v snahe prinútiť ju k rokovaniam, uviedol ukrajinský činiteľ. Ukrajina podľa neho nemá mnoho iných možností, ako prinútiť Rusko k vyjednávaniu.
Tichá dohoda oboch štátov
V minulosti však zlyhali aj iné pokusy o sprostredkovanie dohody, napísal britský denník a dodal, že podľa štyroch ukrajinských predstaviteľov Kyjev a Moskva na jeseň minulého roka dospeli k „tichej dohode“ o neútočení na svoje energetické zariadenia. Rusko počas vtedajšej zimy upustilo od rozsiahlych útokov, aké podnikalo proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre počas zimy na prelome rokov 2022 a 2023, uviedli dvaja ukrajinskí predstavitelia a zdroj z Washingtonu.
To malo podľa uvedených zdrojov pripraviť pôdu pre formálnu dohodu. Ukrajina však vo februári a marci tohto roku obnovila útoky svojimi dronmi na ruské ropné zariadenia v snahe zvýšiť tlak na Moskvu po svojej neúspešnej protiofenzíve z roku 2023, upozorňuje denník Financial Times. Rusko následne situáciu podľa denníka eskalovalo a opäť začalo rozsiahle útočiť na ukrajinské elektrárne.
Jasné stanovisko Moskvy
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov následne informácie denníka Financial Times poprel. Vyhlásil, že existuje mnoho správ, ktoré podľa neho „nemajú nič spoločné s realitou“.
Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak podľa servera RBK-Ukrajina uviedol, že Rusko neprestane s útokmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, pretože je to kľúčový prostriedok jeho „psychoemocionálneho“ tlaku na Ukrajinu. „Prečo by sa malo Rusko vzdať tohto spôsobu vedenia vojny, keď nevie bojovať inak?“ povedal Dmitrij Podoljak.