Podľa informácie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany bude súčasťou zložitého a nákladného zariadenia 1 500 kilometrov komunikačných línií, 8 000 zákopov pre špeciálnu techniku a 4 000 pozorovacích stanovísk. Dĺžka pozemnej ukrajinsko-ruskej hranice presahuje 1 500 kilometrov.

Za najcitlivejší sektor označuje Kyjev hranicu medzi Ruskom a Doneckou a Luhanskou oblasťou, ktorá je dlhá vyše 400 kilometrov. Budovanie hraničných zábran sa však začalo mimo oblasti bojovej zóny. Prvé výkopové práce boli začaté v Charkovskej oblasti. Samotný Donbas, ktorý je od apríla miestom proruského ozbrojeného povstania separatistov, príde podľa ukrajinskej vlády na rad po urovnaní konfliktu.

Základom má byť priekopa široká štyri a hlboká dva metre, ktorá bude doplnená pozorovateľňami s elektronikou. Na hraniciach Donbasu má navyše ísť o systém zátarás so signalizačnými prístrojmi schopnými varovať pred nebezpečím i v noci. Na práce pri budovaní hraničných priekop chce ukrajinské ministerstvo vnútra povolať nezamestnaných.

Pri financovaní náročného procesu Ukrajina podľa premiéra Arsenija Jaceňuka ráta so zahraničnou pomocou. Kyjev má peniaze len na budovanie prvej etapy. Podľa Jaceňuka vláda zatiaľ uvoľnila na budovanie hraničných zariadení prvých 100 miliónov hrivien (necelých 6 miliónov eur).

Rusko-ukrajinské pohraničie budú sledovať aj drony

Ukrajinský prezident Petro Porošenko schválil použitie bezpilotných lietadiel (dronov), ktoré chcú európski pozorovatelia nasadiť pri kontrole dodržiavania prímeria na východe Ukrajiny. Oznámila to v Kyjeve prezidentská kancelária.

Ukrajina sa oddelí od Ruska štvormetrovou priekopou

Zdroj: SITA/AP

Porošenko o svojom rozhodnutí telefonicky informoval švajčiarskeho prezidenta Didiera Burkhaltera, ktorý predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Porošenko podľa tlačovej služby prezidentskej kancelárie súhlasí nielen s rozšírením technických možností kontroly, ale aj so zvýšením počtu kontrolórov OBSE, ktorí pôsobia v bojovej zóne. Burkhalter vyhlásil, že bezpilotné aparáty prídu na Ukrajinu v čo najkratšom čase a sľúbil aj vyslanie ďalších monitorovacích tímov.

Podľa ukrajinských médií v krajine v súčasnosti pôsobí asi 250 európskych pozorovateľov. Predpokladá sa, že ich počet sa v dohľadnom čase zdvojnásobí.