Dôvodom je napätie medzi Kyjevom a proruskými separatistami a rozhodnutie ukrajinskej vlády prestať nakupovať elektrinu z obnoviteľných zdrojov na Kryme.
Ukrajina v minulosti ponúkla štedré dotácie, aby prilákala investície do výstavby obnoviteľných zdrojov energie a znížila závislosť na ruskom plyne. Activ Solar vybudoval okrem iného na Ukrajine jeden z najväčších solárnych parkov na svete.
Generálny riaditeľ firmy Kaveh Ertefai upozornil, že kyjevská vláda teraz zastavila nákup elektriny z obnoviteľných zdrojov energie na Kryme, ktorý bol zabraný Ruskom. Práve tu má spoločnosť približne polovicu inštalovanej kapacity na Ukrajine.
„Situácia prešla z neistej do viac neistej,“ uviedol K. Ertefai v rozhovore pre agentúru Reuters. „Pozastavili sme všetok nový rozvoj. Obmedzili sme alebo zakonzervovali tie projekty, ktoré boli v polovici realizácie, a nové projekty sme zastavili,“ dodal.
K. Ertefai je zať Serhija Kljujeva, ukrajinského podnikateľa a člena parlamentu, ktorý mal blízko k zvrhnutému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Majetok S. Kljujeva zamrazila Európska únia a Švajčiarsko. K. Ertefai však poprel, že by jeho spojenie so S. Kljujevom komplikovalo jednanie Activ Solar s Kyjevom a zopakoval, že S. Kljujev a jeho brat Andrij, bývalý šéf prezidentskej administratívy, už nevlastní podiel vo firme Activ Solar, ktorú pomohol založiť.
Náklady na solárne parky nesú prevažne súkromní a inštitucionálni investori prostredníctvom lichtenštajnskej firmy P&A Corporate Trust, ktorá vlastní Activ Solar.
„Je očividné, že investori sú veľmi nervózni. Ukrajinská vláda ukončila všetky energetické kontrakty pre obnoviteľné zdroje na Kryme, takže za posledných pár týždňov nedostali žiaden zárobok,“ upozornil K. Ertefai.
Odmietol však spresniť, aké veľké finančné náklady by pre investorov znamenali prerušenie dodávok z elektrární na Kryme, ktoré majú celkovú kapacitu 400 až 500 megawattov. Solárna energia pokrýva približne sedem percent z celkovej energetickej potreby Krymu, ale menej ako jedno percento z potrieb celej Ukrajiny.