V posledných dňoch sa mnohí západní pozorovatelia vojny na Ukrajine začali obávať, že situácia sa obracia v prospech Ruska. Masívna delostrelecká paľba prináša Rusom v Donbase postupné územné zisky a Moskva privádza nové sily. Téme sa venuje na svojej internetovej stránke magazín Foreign Affairs v článku s názvom Čo ak vyhrá Ukrajina?

Podľa magazínu sú ukrajinské jednotky vyčerpané a Rusko sa snaží prispôsobiť realitu svojim imperiálnym ambíciám prostredníctvom „pasportizácie“ - rýchleho poskytnutia ruských pasov ukrajinským občanom v oblastiach okupovaných Ruskom - a núteného zavedenia ruských administratívnych štruktúr na ukrajinskom území.

Kremeľ má pravdepodobne v úmysle okupovať východnú a južnú časť Ukrajiny na neurčito a nakoniec sa presunúť do Odesy, prístavného mesta a obchodného centra, ktoré spája Ukrajinu s vonkajším svetom.

Pre Moskvu to vyzerá menej než ružovo

Pri pohľade na celkový obraz to však pre Moskvu vyzerá menej než ružovo, poznamenal Foreign Affairs. Zoznam vojenských úspechov Ukrajiny je totiž dlhý a stále sa predlžuje. Ukrajinské sily vyhrali bitku o Kyjev, úspešne ubránili mesto Mykolajiv, pričom udržali Odesu mimo dosahu inváznych armád, aspoň zatiaľ, a zvíťazili aj v bitke pri Charkove, v meste priamo oproti ruským hraniciam.

Podľa magazínu nedávne zisky Ruska v porovnaní s týmto blednú. A na rozdiel od Kremľa má vláda v Kyjeve jasný strategický cieľ, podporený vynikajúcou morálkou a širšou pomocou zo zahraničia. Tento impulz by mohol načrtnúť pozitívny cyklus pre Ukrajinu. Ak ukrajinské sily získajú späť toto leto viac územia, moc Kyjeva bude naďalej rásť.

Pravdou je, pokračuje Foreign Affairs, že napriek neúspechom, ktoré sú typické pre všetky vojny, Ukrajina stále môže vyhrať - hoci rozsah jej víťazstva by bol s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzený.

Malé víťazstvo

Najpravdepodobnejšie ukrajinské víťazstvo by bolo „malé víťazstvo“. Ukrajina by mohla vyhnať Rusov zo západnej strany rieky Dneper, vytvoriť obranné perimetre okolo oblastí, ktoré Rusko kontroluje na východe a juhu Ukrajiny, a zabezpečiť si prístup k Čiernemu moru. Postupom času by sa ukrajinské sily mohli pohnúť vpred a narušiť Rusom pozemný most na Krym, ktorý Moskva obsadila a anektovala ešte v roku 2014. Ukrajina by v podstate mohla obnoviť stav, ktorý existoval pred ruskou inváziou spustenou vo februári.

Podľa magazínu by to síce nebolo víťazstvo, ktoré by zmenilo svet, o čom snívajú niektorí západní učenci, ale to, že by menší a vojensky slabší štát odrazil imperiálnu moc, by malo dominový efekt v regióne a vo zvyšku sveta. Znamenalo by to, že úspešný odpor proti mocným agresorom je možný.

Veľké víťazstvo

Samozrejme, existuje aj scenár „veľkého víťazstva“, v ktorom sa vojna skončí plne na základe podmienok Ukrajiny, uvádza Foreign Affairs. Znamenalo by to plné navrátenie suverenity Ukrajine vrátane Krymu a častí Donbasu okupovaných ešte pred inváziou. Zdá sa to však oveľa menej pravdepodobné ako obmedzenejšie víťazstvo: útočiť je totiž ťažšie, než sa brániť. A príslušné územie je rozsiahle a silne opevnené.

Rusko by sa prinajmenšom húževnato držalo Krymu. Región je totiž domovom ruskej Čiernomorskej flotily a symbolom návratu Ruska do veľmocenského postavenia po rozpade Sovietskeho zväzu. Nie je pravdepodobné, že by ruský prezident Vladimir Putin nechal Krym padnúť bez „ukrutného boja", konštatoval magazín.

Deň potom

Ďalej píše, že bez ohľadu na rozsah ukrajinského víťazstva všetky takéto scenáre znamenajú hmlistý „Deň potom“. Rusko sa nezmieri so svojou porážkou ani s nenátlakovým výsledkom rokovaní. Akékoľvek ukrajinské víťazstvo len podnieti ďalšiu ruskú neústupčivosť. Hneď ako bude môcť obnoviť svoju vojenskú kapacitu, použije naratív o ponížení, aby vyvolalo domácu podporu pre obnovené úsilie o kontrolu nad Ukrajinou. Aj keby Putin vojnu prehral, Ukrajinu len tak nepustí. Nebude nečinne sedieť, keď sa Ukrajina plne integruje do Západu. Ukrajinské víťazstvo by si teda nevyžadovalo uvoľnenie podpory Západu, ale ešte jeho silnejší záväzok.

Kombinácia vojenských neúspechov a sankcií, pokračuje Foreign Affairs, by však mohla nakoniec primať Moskvu k zmierneniu svojich cieľov a zmysluplné prímerie by sa mohlo stať dosiahnuteľným. Ďalekosiahlejšie vyjednané urovnanie však pre Putina zrejme neprichádza do úvahy. Rusko už totiž nepovažuje miesta, ktoré obsadilo, za vyjednávacie body pre prípadné urovnanie, ale za ruské územie. A podľa ruských bezpečnostných analytikov Andreja Soldatova a Iriny Boroganovej chcú zástancovia tvrdej línie v Kremli viac vojny, nie menej.

Rusko neprijme porážku

Ukrajina a Západ by tak mali predpokladať, že Rusko neprijme porážku. Po malom ukrajinskom víťazstve, povedzme, na jeseň tohto roku by mohla pokojne nasledovať ďalšia ruská invázia v roku 2023, varoval magazín.

Aby Ukrajina odradila Rusko od budúcich útokov, bude pravdepodobne musieť požiadať o viac zbraní než predtým. Súhlasiť s tým by bolo pre západné mocnosti ťažké, keďže Rusko by sa snažilo o zmiernenie sankcií.

Teoretickým riešením pre Západ by mohla byť ponuka bezpečnostných záruk Ukrajine výmenou za jej neutralitu. Rusko by však mohlo tieto sľuby otestovať pri opätovnom útoku. A zmiernenie sankcií, ak by sa niekedy uskutočnilo, by muselo byť pomalé. V prípade Putinovho Ruska musí byť prístup „nedôverovať a preverovať“, radí Foreign Affairs.

Podľa neho hypotéza, že úplná porážka Ruska by odstránila rakovinu imperializmu z ruského vedenia a politiky, spočíva na nemotornej analógii s bezpodmienečnou kapituláciou Nemecka v druhej svetovej vojne. Pramení z túžby nielen ukončiť túto vojnu, ale aj vylúčiť možnosť, že Rusko v budúcnosti začne vojnu v Európe. Je to opojná vízia, ktorá však nie je spojená s realitou.

Malé víťazstvo Ukrajiny je reálnejším a dosiahnuteľným cieľom. Zamerať sa na tento výsledok je múdrejšie ako snívanie o ruskej kapitulácii, múdrejšie než nesformované predstavy o dohode, ktorá by mohla dostať Cherson a Mariupol pod trvalú ruskú kontrolu - a odmeniť tak Putina za jeho agresiu.

Cieľom ukrajinskej a západnej stratégie musí byť udržateľná bezpečnosť Ukrajiny. Partneri Kyjeva právom odmietli kompromisy v otázke ukrajinskej suverenity a nezávislosti.

Ale musia myslieť aj na „Deň potom", keď Ukrajina vyhrá. Namiesto donkichotských očakávaní, že sa Rusko pokloní pred ukrajinským víťazstvom alebo jednoducho opustí medzinárodnú scénu, si trvalo udržateľná bezpečnosť Ukrajiny bude vyžadovať starostlivé úsilie a starostlivo nastavené zvýšenie politických, finančných a vojenských investícií.

Tolstoj

Keď americký diplomat George Kennan v roku 1947 uvažoval o zdrojoch sovietskeho správania a pozeral sa do budúcnosti, nemyslel na roky dopredu, ale na desaťročia. Vytrvať a presadiť sa na Ukrajine musia aj dnešní západní lídri. A ako svojho času prízvukoval Lev Nikolajevič Tolstoj, „najsilnejší zo všetkých bojovníkov sú títo dvaja - čas a trpezlivosť“, dodal magazín Foreign Affairs.

Ďalšie dôležité správy

JB 12 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu na otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, right, and Russian President Vladimir Putin pose for a photo prior to their talks in Beijing, China, Friday, Feb. 4, 2022. Putin on Friday arrived in Beijing for the opening of the Winter Olympic Games and talks with
Neprehliadnite

Vladimir Putin je nový vazal Číny, ktorá môže využiť zmenu dynamiky vzájomných vzťahov