Slovná vojna medzi Ukrajinou a Maďarskom neustáva. Minulý týždeň ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo ostré vyhlásenie, v ktorom reaguje na prístup Budapešti k Rusku a jeho postoj k ukrajinsko-ruskému konfliktu, píše portál Zerohedge. Ministerstvo tvrdí, že ak Maďarsko naďalej zostane „Putinovi priateľské,“ Ukrajina je pripravená nahradiť ho v Európskej únii a NATO.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných veci vyhlásenie zverejnilo na platforme X, kde sa ostro ohradilo voči „manipulatívnym vyhláseniam“ Maďarska, ktoré kritizovalo rozhodnutie Kyjeva nepredĺžiť dohodu o tranzite plynu s Ruskom po roku 2025.
Latest manipulative statements from the leadership of Hungary regarding Ukraine's decision not to extend the transit agreement with the aggressor state, Russia allegedly having a negative impact on consumer prices, are part of a politically motivated information campaign pic.twitter.com/I6i76ezqsU
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) January 8, 2025
Kyjev dokonca priamo naznačil, že Maďarsko by sa mohlo viac prikloniť k Rusku a pripojiť sa k Spoločenstvu nezávislých štátov alebo k Organizácii zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Táto organizácia vznikla v roku 2002 a združuje postsovietske štáty, pričom jej dominuje Rusko.
„Ak chce Maďarsko skutočne prispieť k ukončeniu vojny, malo by prestať podkopávať jednotu Európskej únie. Namiesto toho by malo podporovať energetickú nezávislosť a bezpečnosť vlastných občanov a spolupracovať s ostatnými európskymi štátmi a USA,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo vo svojom vyhlásení.
Maďarský premiér Viktor Orban patrí medzi najhlasnejších kritikov členstva Ukrajiny v NATO. Opakovane zdôraznil potrebu diplomatických rokovaní o ukončení vojny, pričom v tejto otázke našiel spojenca v slovenskom premiérovi Robertovi Ficovi.
Súčasná eskalácia napätia súvisí najmä s otázkou prepravy plynu. Ukrajina odmietla obnoviť päťročnú dohodu o tranzite plynu s Ruskom, čo vyvolalo vlnu kritiky zo strany Budapešti. Maďarská vláda obvinila Ukrajinu zo zvyšovania cien plynu na európskom trhu, ktoré údajne stúpli o približne dvadsať percent.
Okrem Maďarska sú od ruského plynu naďalej výrazne závislé aj Slovensko a Rakúsko. Tieto krajiny nakupujú plyn prostredníctvom Gazprombank.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó obvinil Ukrajinu, že zámerne poškodzuje európske hospodárstvo. Podľa neho je ukončenie tranzitnej dohody s Ruskom priamym útokom na energetickú bezpečnosť regiónu.
Ak niekto ešte stále žil v ilúzii, že diplomatické napätie Ukrajiny sa sústredí len na Maďarsko, Fico to rýchlo vyvrátil. Slovenský premiér sa s listom obrátil na Zelenského, kde mu, okrem iného, priamo pripomenul, že ukončenie tranzitu ruského plynu spôsobuje obrovské škody nielen Ukrajine, ale aj Slovensku a celej EÚ.
Zatiaľ čo Maďarsko podľa Ukrajiny flirtuje s Ruskom, Slovensko pod vedením Fica si „trúfa“ na úlohu vyjednávača. Na jednej strane Orban, ktorý kritizuje všetko od sankcií až po vojenskú pomoc Ukrajine, a na druhej strane Fico, ktorý pozýva Zelenského na kávu a mierové rozhovory, pričom za zdroj problémov označuje práve tranzit plynu. Slovné prestrelky medzi Ukrajinou, Maďarskom a Slovenskom pripomínajú viac politickú komédiu než seriózne medzinárodné rokovania.