Cena ruského plynu pre Ukrajinu za tri dni vzrástla z pôvodných 268,5 dolára (209 eur) za tisíc metrov kubických až na 485 dolárov (354 eur). A. Jaceňuk zvýšenie označil za politicky motivované. Svetová cena zemného plynu sa v súčasnosti pohybuje na komoditných burzách okolo 157 dolárov (necelých 115 eur) za tisíc metrov kubických.
„Núdzovo rokujeme s európskymi partnermi. Jediným spôsobom, ako problém vyriešiť, je reverzný tok plynu z krajín EÚ,“ povedal ukrajinský premiér novinárom. Dodal, že hlavnými kandidátmi na zabezpečenie reverzu sú Slovensko, Maďarsko a Poľsko. „Na technickej úrovni reverz nepredstavuje problém a dúfame, že naši európski partneri urobia správne rozhodnutie. Ak bude reverzný tok plynu, cena plynu bude o 150 dolárov (takmer 110 eur) nižšia ako cena za ruský plyn," povedal premiér.
Ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Jurij Prodan si však myslí, že Slovensko blokuje projekt reverzného chodu plynu zo Slovenska na Ukrajinu. „Momentálne máme vážne problémy so Slovenskom. Nechcú nás pustiť spolu so slovenskými expertmi na územie slovenskej kompresorovej stanice Kapušany, aby sme si mohli pozrieť technickú dokumentáciu a fyzicky prezrieť plynovody,“ povedal podľa ukrajinskej tlačovej agentúry Ukrinform J. Prodan.
Slovenské ministerstvo hospodárstva potvrdilo, že podporuje realizáciu reverzného prepojenia slovenskej prepravnej siete s Ukrajinou. „Je nevyhnutný štandardný spôsob prípravy reverzu v súlade s pravidlami EÚ tak, aby nebolo narušené plnenie doterajších záväzkov spoločnosti Eustream, ktoré súvisia aj s prepravou plynu cez Slovensko,“ povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Slovensko by podľa neho uvítalo vyššiu flexibilitu ukrajinskej spoločnosti Ukrtransgaz týkajúcu sa prípravy a účasti na rokovaniach v Bratislave, ktoré by viedli k zavŕšeniu tohto procesu. „Verejné nepodložené vyhlásenia z politickej úrovne nenapomáhajú vzájomnej dôvere, sú kontraproduktívne a neurýchľujú riešenie, na ktorom majú záujem obe strany,“ dodal T. Malatinský.
Slovenská spoločnosť Eustream ako majiteľ plynovodov a stopercentná dcéra Slovenského plynárenského podniku (SPP), ktorý je napoly v štátnom a napoly v privátnom vlastníctve Energetického a priemyselného holdingu (EPH), s vyjadreniami ukrajinského ministra nesúhlasí. „Nezaznamenali sme žiadny záujem navštíviť slovenské plynárenské objekty, ani kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch. Akékoľvek tvrdenia opačného charakteru sú jasným výmyslom,“ reagoval pre portál v Energetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
Ukrajinský premiér A. Jaceňuk označil zvýšenie ceny za „neakceptovateľné“ a uviedol, že očakáva zvýšenie ruského nátlaku na Kyjev obmedzením dodávok plynu. Dovoz z Ruska pokrýva 50 % ukrajinskej spotreby plynu. Cez Ukrajinu prechádza aj zhruba polovica ruských dodávok plynu na trhy EÚ.
Aktualizované 5. apríla 2014 o 14.00 h
Rusko v sobotu spochybnilo možnosť tzv. reverzného toku zemného plynu na Ukrajinu zo západnej Európy, ktorým by sa mal nahradiť zdražený ruský plyn. Šéf Gazpromu Alexej Miller podobný projekt spochybnil. „Ukrajinský plynovodný systém ráta s jednosmernou prepravou plynu a neexistujú technické možnosti na spätné dodávky,“ povedal A. Miller pre ruskú televíziu Rossija 24. Ak by Ukrajina chcela priamo na svojom území odčerpávať plyn určený pre západnú Európu, tak by sa pravdepodobne dopustila protiprávneho konania, upozornil.
Ukrajinský minister energetiky J. Prodan dúfa, že reverzný tok zabezpečí Kyjevu ročne 7 až 10 miliárd kubických metrov plynu. Ukrajina ročne spotrebuje 55 miliárd kubických metrov.