Podniky v týchto troch krajinách, ktorých tovar a smernice dosahujú európske normy, budú môcť voľne obchodovať v krajinách únie bez cla a obmedzení. Tovar z krajín EÚ a služby budú môcť byť jednoduchšie a lacnejšie predávané zákazníkom na Ukrajine, v Gruzínsku a Moldavsku.
"Je to úplne nová perspektíva pre moju krajinu," povedal P. Porošenko. Uviedol tiež, že táto zmluva ukončuje desaťročný ukrajinský plán na prijatie európskych predpisov, čo pomôže zmeniť ekonomiku na "priateľskú pre investorov" a znížiť korupciu.
Ukrajina podpísala s Bruselom politické časti asociačnej dohody ešte marci. V dohode sa obe strany zaviazali k užšej politickej a ekonomickej spolupráci. Rusko varovalo pred zavedením odvetných opatrení, keďže sa obáva, že po podpísaní dohody budú na Ukrajinu vo väčšej miere prúdiť výrobky z EÚ na úkor produkcie z Ruska. Do Ruska smeruje až štvrtina ukrajinského exportu.
Podpis asociačnej dohody bude pre postsovietske krajiny v praxi znamenať postupné približovanie sa k trhu únie, ktorý patrí medzi najbohatšie na svete. EÚ navyše finančne a technicky podporí krajiny výmenou za dodržiavanie princípov demokracie, ľudských práv a vlády zákona či boj proti korupcii.
Podľa únie ukrajinskí vývozcovia na clách ušetria pol miliardy eur ročne, pričom hospodárstvo by aj vďaka tomu malo vzrásť o jedno percento. Ukrajina však už napríklad nebude môcť vstúpiť do tzv. euroázijskej colnej únie tvorenej Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom.
Rozhodnutie nepodpísať asociačnú dohodu, ktoré urobil Porošenkov predchodca Viktor Janukovyč, vyvolalo masívne protesty na Ukrajine a nakoniec viedlo k úteku Janukovyča do Ruska, ruskej okupácii a anexii ukrajinského polostrova Krym a dnešným ozbrojeným nepokojom na východe Ukrajiny.