Ukrajinská štátna spoločnosť GTSO sa dohodla s prepravcom plynu Eustream na predĺžení dohody o dovoze plynu pre Ukrajinu v objeme 42 miliónov metrov kubických denne do 30. septembra. Oznámila to spoločnosť GTSO.

Firmy sa pôvodne dohodli na zvýšení kapacity vývozu na Ukrajinu cez prepojenie v slovenských Budinciach až na 42 miliónov metrov kubických vlani vo februári, uviedla agentúra Reuters. Dohoda bola len dočasná, preto bolo potrebné ju predĺžiť.

Ukrajina má značné zásoby zemného plynu, ale jej spotreba prevyšuje ťažbu. Krajina je preto nútená plyn dovážať. Ukrajina bývala jedným z hlavných odberateľov ruského plynu, od roku 2015 však nedováža plyn priamo z Ruska, ale nakupuje ho od krajín EÚ.

Pred ruskou inváziou Ukrajina ročne spotrebovala zhruba 30 miliárd metrov kubických plynu. V októbri 2021, zhruba štyri mesiace pred začiatkom ruskej invázie, vtedajší šéf plynárenskej spoločnosti Naftogaz povedal, že Ukrajina bude do piatich rokov v produkcii zemného plynu sebestačná.

Eustream, v ktorom má podiel a manažérsku kontrolu skupina Energetický a priemyselný holding (EPH) podnikateľa Daniela Křetínského, v minulosti prepravoval hlavne ruský plyn cez Slovensko ďalej do západnej Európy. Po ruskej invázii na Ukrajinu európske krajiny znížili svoju závislosť od ruského plynu tým, že začali dovážať aj skvapalnený zemný plyn alebo plyn z iných krajín. Eustream sa podieľal na výstavbe nového slovensko-poľského plynovodu, ktorý umožní krajinám strednej a východnej Európy prístup k terminálom na skvapalnený zemný plyn v Poľsku a v Litve, ako aj k plynovodu Baltic Pipe z Nórska.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke v pozadí zľava premiér Eduard Heger a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream a. s. Rastislav Ňukovič počas obhliadky hraničnej preberacej stanice plynovodu neďaleko slovensko-poľskej štátnej hranice pri obci Výrava v okrese Medzilaborce v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Plynovod eustreamu je po poruche už v bezpečnom stave