Ukrajina chce od januára zvýšiť poplatok za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o viac ako 18 percent na 13,60 eura za tonu. S odkazom na prevádzkovateľov ukrajinskej siete ropovodov Ukrtransnafta o tom v pondelok informovala agentúra Bloomberg.
Ukrajinský podnik tvrdí, že na zvýšenie ceny je nútený kvôli tomu, že Rusi poškodili jeho energetickú infraštruktúru. Vyššie poplatky sa dotknú aj Českej republiky, podľa analytikov sa však na čerpacích staniciach zásadne nepremietnu.
Rusom sa cenové stropy nepáčia
Ruský vicepremiér Alexander Novak v pondelok zopakoval varovanie, že Rusko prestane dodávať ropu a ropné produkty do krajín, ktoré prijmú opatrenia na stanovenie cenového stropu. Jeho zavedenie presadzuje Európska únia a skupina vyspelých krajín G7.
,,Pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektriny, k zvýšeniu jej nákladov, k nedostatku paliva a náhradných dielov," stojí podľa Bloombergu v liste, ktorý podpísal generálny riaditeľ spoločnosti Ukrtransnafta. List je určený ruskej spoločnosti Transnefť. Podľa listu sa tiež zvýšili náklady na organizáciu bezpečných pracovných podmienok pre personál a náklady na ochranu zariadenia.
Zdražovanie nie je zásadné
Družba privádza ruskú ropu aj do Českej republiky, zdraženie sa tak bude týkať aj Českej republiky. Takmer polovica ropy do krajiny prúdi práve Družbou a významný objem tunajších palív sa nakupuje v Maďarsku a na Slovensku, oznámil ČTK analytik spoločnosti XTB Jiří Tyleček.
,,Zvýšenie poplatku o 18 percent na 13,60 eura za tonu však nie je také zásadné, aby pohlo s cenami na čerpacích staniciach. Tuna ropy stojí dnes približne 15 000 korún českých, takže zvýšenie poplatku približne o 60 korún zvyšuje jej cenu asi o 0,4 percenta ," uviedol Tyleček.
Minimálny dopad na konečné ceny pohonných hmôt v Česku očakáva analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor. Upozornil, že ceny sa odvíjajú predovšetkým od burzových cien v Rotterdame, navyše v silnom konkurenčnom prostredí.
,,Citeľne to zníži zisk maďarskému (podniku) MOL, ktorý prevádzkuje aj slovenskú rafinériu Slovnaft. Postihne to ale aj české rafinérie vlastnené (firmou) PKN Orlen, aj keď v menšej miere. Poľsko aj ČR sa snažia odchod od ruskej ropy urýchliť." doplnil Gavor.
Vojnová daň voči Maďarom
Rast poplatku podľa Tylečka nemožno posudzovať štandardnou optikou. ,,Udržiavanie prevádzky ropovodu na Ukrajine vo vojne si nesie zvýšené náklady. Netrúfam si tak tvrdiť, že polovičný nárast poplatku za posledný rok je vysoký alebo nízky. Osobne považujem za malý zázrak, že vzhľadom na situáciu na Ukrajine ropovodom Družba stále tečie ropa do strednej Európy ," dodal.
Ukrajina zvýšila poplatok za tranzit už v apríli. Za rok je tak cena za prepravu ruskej ropy cez Ukrajinu ropovodom Družba do krajín strednej Európy vyššia asi o 51 percent. ,,Ukrajina skrátka potrebuje peniaze a možno to považovať tak trochu ako vojnovú daň voči Maďarom, s ktorými má Ukrajina dosť komplikované vzťahy," dodal Gavor.
Minulý týždeň sa tok ruskej ropy do strednej Európy na deň zastavil. Podľa oznámenia Ukrajincov bola príčinou delostrelecká paľba, ktorá zasiahla transformátor nutný pre fungovanie ropovodu Družba na ukrajinskom území. Rusko v ten deň podľa kyjevského letectva odpálilo na Ukrajinu asi 100 rakiet.
Sankcie na dovoz ruskej ropy
O dva týždne nadobudne platnosť sankcie Európskej únie na dovoz ruskej ropy. Rusko ale medzitým prišlo o 90 percent svojho trhu v severných krajinách EÚ, píše Bloomberg.
Do Rotterdamu, čo je pre Rusko jediná zostávajúca európska destinácia pre námorné dodávky mimo oblasti Stredozemného a Čierneho mora, Rusko počas štyroch týždňov do 18. novembra dopravovalo iba 95 000 barelov suroviny denne.
Ešte začiatkom februára pritom putovalo do prístavov v regióne denne viac ako 1,2 milióna barelov ropy. Štáty ako Litva, Francúzsko a Nemecko tento dovoz ale pred niekoľkými mesiacmi zastavili. Poľsko ich nasledovalo v septembri.
Cenový strop na dodávky ropy
Európska únia sa dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu ao dva mesiace neskôr aj ropné produkty. V rovnaký dátum potom má začať platiť cenový strop na dodávky ropy po mori, na jeho konkrétnej sume sa ale ešte partneri nezhodli. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba. Embargo je súčasťou sankcií, ktoré západné krajiny zavádzajú voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.
Ruský vicepremiér Novak v pondelok podľa agentúry TASS označil stanovenie cenového stropu za narušovanie trhových princípov. Povedal tiež, že Rusko neplánuje vyvážať ropu do krajín, ktoré sa na zastropovaní budú podieľať, a namiesto toho ju bude dodávať ,,trhovo orientovaným partnerom".
Zastropovanie cien by podľa neho mohlo viesť aj k zníženiu ťažby suroviny. Rusko predtým varovalo aj pred zastavením dodávok zemného plynu štátom, ktoré na túto surovinu zavedú cenový strop.