Ambíciou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je znovu získať Krym a postaviť ruského prezidenta Vladimira Putina pred súd. USA by pravdepodobne museli tieto jeho ambície potlačiť. Prečo?

V týchto dňoch sa predstavitelia oboch krajín tešia z významného vojenského prielomu. Denník The New York Times uvádza, že Pentagón sa intenzívne podieľal na plánovaní ofenzív na východe a juhovýchode Ukrajiny, pripravoval rozsiahle vojenské stratégie a usmerňoval vládu prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa vyhla riskantnejšiemu útoku na Mariupol.

Tento úspech predstavuje doterajšie vyvrcholenie vzťahov, ktoré sa od februárového vtrhnutia síl ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu dynamicky rozvíjali.

Peniaze, informácie a zbrane poskytnuté USA a ďalšími západnými krajinami posilnili ukrajinský odpor a pomohli Kyjevu spôsobiť moskovským silám nebývalé straty - možno až desaťtisíce mŕtvych v boji. Ukrajina dokázala, že túto pomoc dokáže využiť na oslobodenie veľkých častí svojho územia, čo by jej malo zabezpečiť pokračujúcu podporu západnej koalície počas nadchádzajúcej studenej zimy.

USA nepomáhajú len tak

V tejto súvislosti agentúra Bloomberg pripomína, že Washington nepomáha Ukrajine len z láskavosti alebo že by len tak mrhal dolármi z daní Američanov.  „Pre strýčka Sama to bol nesmierne výhodný obchod. Ukrajina je najlepším nástrojom, ktorý majú USA na to, aby potlačili a zabrzdili ruskú armádu, aby nemohla pokračovať v agresii inde, a možno aj na to, aby Putinovi uštedrili porážku, z ktorej sa tak skoro nespamätá," konštatuje Bloomberg.

„Platíme inej krajine za to, aby viedla strašnú vojnu na svojom vlastnom území, aby sme nemuseli viesť ešte horšiu vojnu na území spojenca NATO," povedal Frederick Kagan z American Enterprise Institute. „Je to dosť chladnokrvné, nemyslíte?" uviedol publicista Bloombergu a spoluautor publikácie „Danger Zone: The Coming Conflict with China" Hal Brands.

Vzťah patróna a klienta

USA a Ukrajina majú klasický vzťah patróna a klienta. Tie sú vždy napäté, pretože strany majú rôznu úroveň moci a rozdielne národné záujmy, aj keď majú spoločného nepriateľa. Čím viac sa Ukrajina blíži k víťazstvu v tejto vojne, tým viac sa tieto rozdiely môžu prejaviť, myslí si Hal Brands.

Čo Ukrajina chce

Zelenského vláda dala jasne najavo svoje ciele: oslobodenie celého ukrajinského územia vrátane Krymu a ďalších oblastí, ktoré Moskva zabrala v roku 2014, plus reparácie a stíhanie ruských vojnových zločincov. S každým kilometrom územia, ktoré Ukrajina získa späť, rastie jej presvedčenie, že tieto ciele dokáže dosiahnuť.

Na týchto požiadavkách nie je nič zlé, ani nepochopiteľné. V ideálnom svete by ich Washington určite s radosťou podporil. Ale zatiaľ čo administratíva prezidenta Joea Bidena obozretne odmietla spor o vojnové ciele Ukrajiny, keď bolo prežitie tejto krajiny veľmi otázne, teraz zase môže ešte váhať, či ciele Kyjeva považovať za svoje vlastné.

Obozretnosť Bidenovej administratívy

Bidenov tím by sa mohol obávať, že ak Ukrajina zájde príliš ďaleko a bude sa predháňať, môže sa dostať do nákladnej patovej situácie, ktorá bude spotrebovávať zdroje USA, aj keď sa zvýši nebezpečenstvo konfliktu s Čínou. Alebo by možno Putin radikálne eskaloval, dokonca by použil taktické jadrové zbrane, aby zabránil rozpadu svojej armády a strate Krymu, ktorý si nárokuje (nezákonne) ako ruské územie.

Vojny proti zdanlivo porazeným nepriateľom sa aj tak môžu rýchlo zvrtnúť, ako sa o tom presvedčila Amerika, keď sa koncom roku 1950 snažila oslobodiť celý Kórejský polostrov, ale namiesto toho sa ocitla vo väčšom a nebezpečnejšom boji s Čínou. Bidenova administratíva nepochybne starostlivo zvažuje, ktoré ukrajinské vojnové ciele sú žiaduce a ktoré sú skutočne nevyhnutné.

Rokovania o mieri sú v nedohľadne

Diskusia o ukončení vojny nie je ani zďaleka na spadnutie. Na to, aby sa Rusko vysťahovalo z územia, ktoré okupuje od februára, budú potrebné ďalšie ofenzívy. Zelenskyj môže byť nakoniec ochotný vzdať sa niektorých požiadaviek, aby si žiadal iné. Alebo možno dôjde k ruskému vojenskému kolapsu, ktorý Putin pokorne prijme. Ktovie.

Ak by však nedošlo k porážke ruských síl, už v najbližších mesiacoch môžu USA a Ukrajina viesť zložité rozhovory o tom, koľko by toho mal Kyjev požadovať v mierovej dohode s Moskvou, a vo Washingtone sa bude potichu zvažovať, či sa pokúsiť obmedziť Zelenského, ak bude presadzovať viac, ako Biden považuje za rozumné, vysvetlil profesor Brands.

Dnes Ukrajina vedie vojnu slobodného sveta proti Moskve. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že dostane všetko, čo by si aj zaslúžila.

Ďalšie dôležité správy

Na archívnej snímke z 8. júna 2022 ukrajinskí vojaci sa rozprávajú počas ťažkých bojov medzi ruskou a ukrajinskou armádou v meste Severodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
Neprehliadnite

Ako prešla Ukrajina Rusom cez rozum: Analyzuje generál Richard Dannatt