Sektor chovu hydiny v rámci novej intervenčnej stratégie opätovne nedostane žiadnu podporu z prostriedkov EÚ cez schému oddelených priamych platieb, ani cez schémy viazaných priamych platieb. Uviedol to pre TASR Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) pri hodnotení roka 2021.
Podporu cez schému oddelených priamych platieb hydinári podľa neho nedostanú, pretože chov hydiny sa realizuje na špecializovaných farmách a nie je spojený s obrábaním pôdy. Cez schémy viazaných priamych platieb sú podporené iba hovädzí dobytok, ovce a kozy.
O „šťastné" kurčatá je stále vyšší záujem
„Napriek tomu, že pri príprave novej intervenčnej stratégie bolo deklarované výrazné navýšenie finančných prostriedkov na tzv. animal welfare, pri chove hydiny je navrhované výrazné zníženie sadzby na výkrm kurčiat na výšku 43 eur/dobytčiu jednotku (DJ), čo je výrazne menej ako suma 75 eur/DJ, ktorá bola vyplácaná doteraz," priblížil.
Zdravé potraviny by podľa Patricka Linharta mali byť lacnejšie
Upozornil, že o produkciu kurčiat chovaných v systéme welfare (pohodový život zvierat, pozn. red.) je na trhu stále väčší záujem, ako zo strany spotrebiteľov, tak aj obchodných reťazcov.
Na chov welfarových kurčiat sú vyššie náklady
„Máme dôvodné obavy, že pri nízkej sadzbe na welfare výkrmu kurčiat, poklesne produkcia welfarových kurčiat z dôvodu, že platba nepokryje zvýšené náklady a chovatelia nebudú mať záujem chovať hydinu s vysokou stratou," podčiarkol.
Slovensko sa stáva krajinou, ktorá nebude schopná zabezpečiť obyvateľov základnými potravinami
Dodal, že je preto nevyhnutné nastaviť sadzbu na animal welfare pre výkrm kurčiat tak, aby pokrývala všetky súčasné zvýšené výrobné náklady chovateľov.