Európa čelí svojej najhoršej energetickej kríze za posledné desaťročia, a tak sa krajiny snažia pred blížiacou sa zimou nazhromaždiť dostatočné zásoby plynu, píše Politico. Čochvíľa nám však možno dôjde ďalšia surovina: uhlie.
Priťažili nám sankcie
Aj keď je toto palivo na čiernom zozname EÚ, ktorá sa snaží znížiť emisie, jeho spotreba v niektorých krajinách stúpa. S cieľom ušetriť plyn sa totiž rozhodli prejsť na staré uhoľné elektrárne.
Problémom je, že EÚ čoskoro príde o svojho najväčšieho dodávateľa. Blok uvalil na ruské uhlie v apríli sankcie a od 10. augusta začne na území EÚ platiť zákaz jeho dovozov.
To znamená, že blok tento mesiac od Ruska obdrží svoje posledné dva milióny ton uhlia, informuje Politico.
Pridajte k tomu logistické otázky, akými sú získavanie a preprava tohto paliva z iných oblastí, a bude výzvou postarať sa o to, aby mal blok túto zimu dostatok uhlia, ozrejmil analytik Alex Thackrah z firmy Argus Media.
Skúsime hľadať inde
Indonézia, Juhoafrická republika či Kolumbia sú potenciálnymi dodávateľmi, no EÚ by tu čelila extrémne vysokým cenám, pretože blok používa typ uhlia s obzvlášť vysokou výhrevnosťou.
Takisto by tu blok čelil silnej konkurencii od iných hráčov, akými sú India či Južná Kórea, ktorí už s týmito krajinami majú uzatvorené dohody o dodávkach uhlia, vysvetľuje analytik Mark Nugent z Breamaru.
Plné prístavy
Veci by ďalej mohli skomplikovať problémy s logistikou.
Elektrárne majú väčšinou svoje vlastné skladiská. Ak však nie je možné do nich uhlie priviezť, tak je uskladnené v prístavoch, kde čaká na ďalšiu prepravu. Skladové priestory v prístavoch však čoskoro dosiahnu maximálnu úroveň svojich kapacít, dodal Nugent.
Podľa údajov, ktorými disponuje Európska asociácia pre uhlie a lignit Euracoal, sa v súčasnosti takto v prístavoch zaseklo až osem miliónov ton uhlia.
Najintenzívnejšie pocítia problémy s dodávkami a nedostatkom uhlia hlavne Poľsko a Nemecko.