Energetické uhlie, považované za najšpinavšie palivo na svete, má ťažký rok. Čína, ktorá spotrebúva viac ako polovicu svetových dodávok, čelí ekonomickým problémom. V máji sa členovia G7 dohodli, že do roku 2035 postupne ukončia prevádzku uhoľných elektrární. Akcie banských spoločností sa obchodujú s veľkou zľavou.

Napriek tomu zostáva toto palivo žiadané. Na rozdiel od metalurgického uhlia, ktoré sa využíva pri výrobe ocele, energetické uhlie sa spaľuje v elektrárňach a je základným pilierom pri výrobe energie v mnohých krajinách. V období, keď ekonomické otrasy, vojna a počasie komplikujú obchody s mnohými komoditami, trhy s uhlím sú pokojné. Je teda uhlie novým zlatom, zamýšľa sa The Economist.

Cena uhlia si drží hodnotu. Masívne dopĺňanie zásob v roku 2023 a za tým mierna zima spôsobili, že európske skladovacie kapacity zostávajú naplnené na 65 percent, čo je vysoko nad dlhodobým priemerom. Bohaté krajiny sa navyše snažia znižovať spotrebu. USA a EÚ ju vlani stlačili o 21 a 23 percent.

V apríli Nemecko zatvorilo 15 uhoľných elektrární počas jedného víkendu. Čína tiež rýchlo nasadzuje solárne a veterné elektrárne na úkor uhlia. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) odhaduje, že čínska spotreba uhlia sa do roku 2026 zníži o štyri percentá.

Rozvojové krajiny používajú uhlie stále viac, najmä tie v Ázii, pričom India, kde ekonomika zažíva rozmach, je na čele.

Štyri pätiny uhlia sa predávajú prostredníctvom dlhodobých dodávateľských zmlúv, poznamenáva Tom Price z banky Liberum, čo zaisťuje stabilný dopyt. To sa nedá porovnať s ropou, meďou a mnohými ďalšími komoditami.

Neisté sú ale vyhliadky do budúcna. Banky už nechcú požičiavať peniaze na ťažbu uhlia. Získavanie povolení na otvorenie novej bane je náročné. Ponuka uhlia preto môže prudko klesnúť a ešte skôr, než väčšina ľudí očakáva. To môže zmeniť stav z istej na rizikovejšiu investíciu, ale potenciálne aj ziskovejšiu. Existujúci investori s túžbou riskovať môžu získať jackpot.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe prudko vzrástli. Porucha plynovodu v Nórsku poukázala na riziko závislosti