Ceny uhlia pre kľúčový ázijský trh sa ďalej znižujú, termínový kontrakt na energetické uhlie s dodaním v júni v austrálskom prístave Newcastle v utorok podľa záznamov na burzách klesol na 140 dolárov za tonu, čo je najnižšia hodnota od júla 2021.

Newcastle je referenčnou hodnotou pre ázijský trh, ktorý je z hľadiska spotreby uhlia najväčší na svete. Oproti rekordu z vlaňajšieho septembra, kedy cena vzrástla nad 457 dolárov za tonu, je uhlie teraz lacnejšie takmer o 70 percent.

Pokles cien má viacero dôvodov. Tým hlavným je utlmené hospodárske oživenie v Číne po pandémii a tiež slabšia aktivita v priemysle, najmä v spracovateľskom sektore a v stavebníctve, čo znižuje dopyt po komoditách. Súčasne domáce zásoby uhlia v Číne dosiahli historicky vysokú úroveň v dôsledku nízkeho dopytu a významného dovozu.

Za prvé štyri mesiace tohto roka sa produkcia surového uhlia v Číne zvýšila iba o 4,8 percenta, zatiaľ čo dovoz vzrástol o výrazných 88,8 percenta. Mimo Čínu má na vývoj cien uhlia vplyv aj Európa, kde dopyt znižuje lacnejší plyn. Naopak v Indii sa dovoz uhlia zvýšil o 22 percent, produkcia uhlia vo finančnom roku do konca marca sa potom zvýšila o 14,8 percenta.

Dovoz termálneho uhlia do Ázie po mori sa v máji zvýšil na rekord. Nižšie ceny totiž prinútili záujemcov v rozvojových krajinách Ázie nakupovať, uviedla agentúra Reuters. Analytici komoditného trhu v spoločnosti Kpler očakávajú, že za máj sa v prístavoch naprieč Áziou vyloží 78,38 milióna ton termálneho uhlia, ktoré sa používa hlavne ako palivo v elektrárňach.

Predpokladaný objem dovozu uhlia do Ázie za máj po mori je podľa záznamov spoločnosti Kpler najvyšší minimálne od januára 2017. K rekordnému objemu došli aj analytici spoločnosti Refinitiv, ktorí sa opierajú o časový rad do januára 2015.

Ďalšie dôležité správy

Mongolia's Biggest Foreign Investment The Oyu Tolgoi Mine
Neprehliadnite

Prechod na uhlíkovú neutralitu ohrozuje potenciálny nedostatok medi