Audit účtovných a finančných tokov by nemal podstupovať len súkromný sektor. Aj verejné inštitúcie by mali mať nastavené svoje financovanie, rozvoj a modernizáciu tak, aby boli prepojené na princípy udržateľnosti ESG. Tie boli pôvodne modelované pre privátnu sféru, rovnaké podmienky sa však budú nastavovať aj pre štátne inštitúcie a verejné korporácie, akými sú napríklad štátne železničné spoločnosti či Slovenské elektrárne. Upozorňuje na to Najvyšší kontrolný úrad.

Konfederácia zameraná na zavedenie ESG

Najvyšší kontrolný úrad v tejto súvislosti organizuje v Bratislave začiatkom septembra prvú medzinárodnú konferenciu zameranú na zavedenie ESG.

Diskutovať sa bude o skúsenostiach, úskaliach a výzvach, ktoré prináša táto povinnosť pre podniky a organizácie. Podľa NKÚ pôjde o jedinečnú príležitosť získať ucelený obraz o dôležitosti a výzvach spojených s povinným informovaním o udržateľnosti v súlade s novelizovaným zákonom o účtovníctve a štatutárnom audite. Odborníci zo štátnej správy ako aj z podnikov prinesú svoje pohľady na legislatívne rámce a prax v oblasti ESG.

Pre národných kontrolórov je téma udržateľnosti zásadná a obsahovo blízka. „Preto chceme spolu s Ministerstvom financií a Slovenskou komorou audítorov vytvoriť platformu na zdieľanie príkladov dobrej praxe a výmenu informácií. Princípy uplatňované v rámci ESG by mohli byť aj jedným z pilierov pre zúčtovanie finančnej pomoci v rámci európskych projektov,“ uviedla podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.

Budovanie lepšej budúcnosti

Zodpovedné podnikanie, ktoré zahŕňa ESG faktory, prispieva k vytváraniu hodnoty pre všetkých zainteresovaných, od zamestnancov a zákazníkov po komunitu a životné prostredie. Tento prístup pomáha zabezpečiť, že ekonomický rast je inkluzívny, spravodlivý a udržateľný, čo je kľúčové pre budovanie lepšej budúcnosti. Environmentálne, sociálne a riadiace aspekty predstavujú súbor kritérií, ktoré hodnotia, ako spoločnosti a organizácie prispievajú k udržateľnosti a zodpovednosti v rámci svojich operácií.

Environmentálne faktory sa zameriavajú na vplyv na životné prostredie. Patria sem aspekty ako napríklad spotreba energie, emisie skleníkových plynov či hospodárenie s vodou a odpadmi. Sociálne faktory sa sústreďujú na vplyv organizácie na spoločnosť a jej zamestnancov. Zahŕňajú otázky ako pracovné podmienky, ľudské práva, rovnosť príležitostí alebo zdravie a bezpečnosť. Riadiace faktory sa týkajú spôsobu, akým je organizácia riadená. Patrie sem práva akcionárov, protikorupčné opatrenia či etické správanie.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 archív Brusel - Na archívnej snímke zo 4. mája 2024 muž má oblečený oblek vo farbách EÚ počas osláv Dňa Európy pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli. Európska komisia (EK) v pondelok 13. mája 2024 zverejnila najnovší prieskum Eurobarometra o mládeži a demokracii, ktorý naznačil, že 64 percent mladých ľudí v krajinách EÚ a 58 percent mladých Slovákov má v úmysle ísť voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Uskutočnia sa od 6. do 9. júna, informuje o tom spravodajca TASR. FOTO TASR/
Neprehliadnite

Európska komisia poukázala na zraniteľné miesta ekonomiky Slovenska