Lekári budú najneskôr od roku 2016 musieť zaznamenávať informácie o pacientoch do spoločného elektronického systému. Nález, diagnózu či výsledok vyšetrenia lekár o každom vyšetrenom pacientovi elektronicky zdokumentuje.
Prevádzka systému bude stáť len zdravotné poisťovne ročne 9,5 milióna eur. Ministerstvo zdravotníctva očakáva zároveň úspory v systéme už od budúceho roka.
Výhody elektronického systému majú spočívať v tom, že lekár bude mať okamžite k dispozícii všetky informácie o pacientovi, o tom, aké lieky mu predpísal iný lekár, či aké vyšetrenie už podstúpil. Vďaka tomu by sa mali dosiahnuť úspory na zbytočnom predpisovaní liekov či duplicitných vyšetreniach.
Zdravotné poisťovne však upozorňujú na to, že dosiahnutie úspor v najbližších dvoch rokoch je ešte veľmi neisté. Pochybnosti existujú aj o bezpečnosti uchovávaných zdravotníckych údajov o pacientoch.
Zákon, ktorý predpokladá vytvorenie Národného zdravotníckeho informačného systému, schválil parlament minulý týždeň.
Isté výdavky, neisté úspory
Počíta sa s tým, že nemocnice a lekári sa budú do elektronického systému zapájať pribežne, no povinne musia až od roku 2016. „Ak sa nezapojí dostatočné množstvo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už v roku 2014 a 2015, tak sa neušetrí nič,“ povedala pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk prezidentka Združenia zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková.
Je podľa nej preto potrebné vytvoriť harmonogram, podľa ktorého by lekári a nemocnice na nový systém prechádzali skôr a postupne.
Zdravotné poisťovne zaplatia na prevádzku národného zdravotníckeho informačného systému podľa K. Kafkovej tento rok približne 4,5 milióna eur. Rezort očakáva, že už na budúci rok sa z verejného zdravotného systému vďaka nemu ušetrí vyše 11,4 milióna eur, v roku 2015 vyše 35 miliónov eur a v roku 2016 by to podľa odhadov rezortu malo byť už vyše 59 miliónov eur.
Ďalšie výdavky budú mať podľa K. Kafkovej zdravotné poisťovne s novými preukazmi poistenca (čipovými kartami), ktoré sú podmienkou toho, aby systém mohol fungovať. Cenu jedného preukazu odhaduje na dve až tri eurá.
Údaje v bezpečí?
Rizikom po zavedení elektronického zdravotníctva bude aj bezpečnosť uchovaných údajov. Odborníci sa totiž zhodujú v tom, že informácie by mohli byť pri slabšom zabezpečení zneužité.
„Chýba mi v zákone možnosť pre občana, aby bol zo systému na vlastnú žiadosť a s informovaným súhlasom vyňatý,“ povedal pre ZdravéZdravotníctvo.sk analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay. A to napriek tomu, že by sa tým človek vystavil istému riziku, že napríklad v prípade nehody o ňom lekári nebudú mať k dispozícii všetky zdravotné informácie. „Myslím si však, že by mala existovať možnosť slobodne sa rozhodnúť,“ dodal T. Szalay. Podobný názor vyjadril aj poslanec NR SR Alojz Hlina.
Podľa K. Kafkovej vo viacerých elektronických zdravotných systémoch v zahraničí existujú funkčné systémy, ktoré dokážu chrániť bezpečnosť údajov. „Zatiaľ však nemám informáciu, ako sa to zabezpečí u nás,“ uviedla.
„Návrh zákona umožňuje prístup občana k vybraným elektronickým službám prostredníctvom Národného portálu zdravia (NPZ). Vzhľadom na citlivosť poskytovaných údajov je pre prístup k týmto údajom vyžadovaná identifikácia osoby prostredníctvom elektronického preukazu poistenca. Využívanie týchto služieb v domácnostiach bude preto podmienené počítačom s pripojením na internet a čítačkou elektronických kariet,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.
Cena čítačky je približne sedem eur. K informáciám sa budú môcť ľudia dostať aj na ďalších určených obslužných miestach. Každý človek bude mať elektronickú zdravotnú knižku, ktorá bude obsahovať údaje zo zdravotnej dokumentácie.
Slovensko začalo s prípravou zavádzania projektu eHealth ešte v roku 2008. V súčasnosti prebieha prvá fáza implementácie programu eHealth , ktorej základom je Projekt elektronického zdravotníctva. Realizáciu má na starosti konzorcium firiem Ness Slovensko a Lynx. Firmy si delia nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 40 miliónov eur. Podľa kalkulácií ministerstva by elektronizácia mala ušetriť ročne viac ako 100 miliónov eur.
Ilustračné foto na titulke - SITA/ AP