Kubánska televízia priniesla zábery zo slávnostného galavečera na jeho počesť v havanskom divadle Karola Marxa. Jubilant oblečený v bielej teplákovej bunde sedel v prednom rade vedľa svojho brata, kubánskeho prezidenta Raúla Castra, a venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Doposiaľ poslednou oficiálnou príležitosťou, keď sa F. Castro objavil na verejnosti, bol aprílový zjazd vládnucej kubánskej komunistickej strany.
Oslávenec, narodený 13. augusta 1926, nevystúpil v rámci prebiehajúcich osláv so žiadnym prejavom, Kubáncom len napísal dlhý ďakovný list.
Tisíce ľudí už v noci začalo na pobrežnom bulvári Malecón s oslavami jeho jibulea. S úderom polnoci zahrala kapela Happy Birthday na počesť legendárneho ľavicového revolucionára na „anti-imperialistickej tribúne“, ako prezývajú námestie pred novo otvoreným americkým veľvyslanectvom.
Na druhej strane zátoky na oblohe zažiarili ohňostroje. Pozdĺž promenády Malecón plávali pestrofarebné lode, ktoré viezli tanečníkov a kapely, pretože výročie revolucionára sa časovo zhodlo s každoročným karnevalom. „To je ten najlepší darček, ktorý mu môžeme dať, táto párty,“ povedala agentúre Reuters 25-ročná tanečnica Leydis Camposová v žlto-zelenom oblečení s flitrami na viečkach. „K dožitým 90 rokom ešte ďalších 90!“.
Kubánci šúľajú 90 metrov dlhú cigaru na počesť Fidela Castra Zdroj: SITA / AP
„Fidel je to najlepšie, čo našu krajinu postretlo,“ povedal 40-ročný Aldo Zamora, predavač nafukovacích zvieratiek zdobených sladkosťami. F. Castro podľa agentúry AP napísal Kubáncom dlhý list, v ktorom im ďakuje za podporu a pripomenul niektoré okamihy zo svojho detstva a mladosti.
Taktiež opäť kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu, že pri marcovej návšteve ostrova vyzýval Kubáncov k väčšej politickej slobode a demokracii a že pri májovej návšteve Hirošimy sa neospravedlnil Japoncom.
Narodeninám svetoznámeho revolucionára, ktorý premenil Kubu na komunistický štát, boli tento mesiac venované rôzne podujatia, ako je tradičná výstava fotografií z jeho života, ale aj výroba najdlhšej cigary na svete, merajúcej 90 metrov.
Telegram od V. Putina
Mnohí obyvatelia Kuby uctievajú F. Castra za to, že vymanil Kubu z nadvlády Spojených štátov a umožnil všetkým Kubáncom prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu. Iní ho nenávidia za dlhú totalitnú vládu.
V roku 2008 oficiálne prevzal moc od F. Castra jeho brat Raúl Castro a Kuba sa od tej doby výrazne zmenila. R. Castro prispel k zmierneniu napätia medzi Washingtonom a Havanou, umožnil trhové reformy a väčší prístup k internetu a zmiernil cestovné obmedzenia. Vplyv F. Castra na kubánsku politiku zoslabol, aj keď podľa analytikov stále hrá na politickej scéne istú rolu. Konzervatívni predstavitelia komunistickej strany totiž využívajú jeho morálnu autoritu a popularitu, aby brzdili tempo zmien.
Zo zahraničia v sobotu svojmu „drahému priateľovi“ blahoprial ruský prezident Vladimir Putin. „V Rusku ste vysoko uznávaný ako výnimočný štátnik, ktorý dal celý život do služieb kubánskeho ľudu,“ uviedol podľa AFP V. Putin v telegrame do Havany.
Fidel Castro má 90 rokov Zdroj: SITA / AP
Pred desiatimi rokmi, keď mal 80 rokov, bol F. Castro zoslabnutý po ochorení tráviacej sústavy, ktorému takmer podľahol. Jeho myšlienky však vtedy slávili úspech, keď sa k moci vo viacerých latinskoamerických krajinách dostali ľavicoví prezidenti. V súčasnosti sa tento blok rozpadá – priatelia F. Castra v Brazílii aj v Argentíne padli a moci sa ujali pravicoví politici, uviedla agentúra Reuters.
Zablahoželať revolucionárovi prišiel aj venezuelský prezident Nicolás Maduro. Ale Venezuela, ktorá bola počas vlády zosnulého ľavicového populistu Huga Cháveza dôležitým spojencom ostrova, sa stretáva s ekonomickou krízou a znížila export lacnej ropy na Kubu, od ktorej bola Havana dlho závislá, píše Reuters.
F. Castro sa narodil 13. augusta 1926 na statku v Biráne v provincii Holguín. Jeho otec Angel Castro bol chudobný imigrant zo Španielska, ktorý sa postupne vypracoval na bohatého farmára, ktorý pestoval cukrovú trstinu.