Učiteľka zo Severnej Karolíny vytvorila pre svojich žiakov tretej triedy základnej školy simulovanú ekonomiku priamo v učebni. V rámci hodín finančnej zodpovednosti Shelby Lattimorová účtuje študentom „nájomné“ za ich stoly a stoličky a umožňuje im kupovať si výhody v triede. Fiktívne peniaze zarábajú za vykonávanie rôznych prác, ako je držanie otvorených dverí, upratovanie a asistencia učiteľovi. Informuje o tom businessinsider.com.
Inovatívny prístup učiteľky k výučbe financií sa stal virálnym. Na TikToku majú jej videá viac ako 27 miliónov lajkov a 870-tisíc sledovateľov.
Piatok býva „výplatný deň“, ktorý môžu študenti využiť na nákup odmien, ako je obed s učiteľom, voľný čas alebo dokonca domáce úlohy. Najväčšia odmena – byť učiteľom na jeden deň – stojí v imaginárnej mene 30 dolárov. Vo videách S. Lattimoreová pripomína deťom, aby si vždy nechali päť dolárov na pokrytie „nájomného“ za stoličky a písacie stoly. Za neskoré odovzdanie domácej úlohy je pokuta jeden dolár.
„Mnoho mojich detí pochádza z rodín, ktoré žijú od výplaty do výplaty, takže si nemyslím, že sú príliš mladé na to, aby sa naučili zaobchádzať s peniazmi,“ poznamenala učiteľka.
Podľa štúdie Greenlight z roku 2021 až 74 percent tínedžerov si nie je istých svojou finančnou gramotnosťou a 73 percent sa chce dozvedieť viac.
Jedna z matiek Brittany Salesová sa s NBC News podelila o to, ako jej dcéra Marlii získava cenné poznatky o hospodárení s peniazmi prostredníctvom týchto lekcií. „Len si myslela, že peniaze rastú na stromoch a môže ich míňať.“
Istý prospech z inovatívnej výučby má aj samotná učiteľka. Povedala, že speňažením obsahu na TikToku a spoluprácou so značkami zarobila šesťčíselnú sumu. „Môj učiteľský plat nie je ani polovičný,“ povedal S. Lattimorová.