Keď boli na konci minulého roka publikované závery klinického skúšania vakcín vytvorených novou metódou na báze mRNA, svet zažíval veľkú dávku optimizmu. Vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna sa svoju účinnosťou približovali k úrovni 95 percent. Tieto výsledky naznačovali, že po zaočkovaní by sa koronavírusom infikoval iba každý dvadsiaty človek.
Všetko, čo stačilo, bolo rýchlo zaočkovať väčšinu populácie a Sars-Cov-2 by bol čoskoro porazený. Za ostatné dve mesiace sa však ukázalo niekoľko zásadných problémov, ktoré víťazstvo v boji s koronavírusom odsúvajú do budúcna.
Anglicko v obavách: v krajine sa šíria nové varianty vírusu. Účinnosť vakcín voči nim je nízka
Izraelský príbeh
Izrael začal s očkovaním 20. decembra. Trvalo tri týždne, kým sa výsledky začali prejavovať a spomalili nárast počtu infikovaných osôb. To ale krajina podala už 20 dávok vakcíny na sto obyvateľov. Mimochodom ide o objem, ktorý nemusí byť na Slovensku dosiahnutý mesiace.
Aj napriek tomu, že Izrael k druhému februárovému týždňu podal až 60 vakcín na sto obyvateľov, epidemická situácia sa príliš nezlepšila. Za posledný týždeň v krajine pribudlo až 74 nových infikovaných na 100-tisíc obyvateľov, čo je stále takmer dvakrát viac ako na Slovensku. Očkovanie prinieslo úspech, no ani po dvoch mesiacoch nenaplnilo očakávania rýchleho poklesu počtu nakazených.
Nižšia efektivita vakcín
Ukázalo sa, že v reálnom svete nie sú vakcíny tak účinné ako v klinickom testovaní. Dvir Aran, profesor na Technion-Israel Institute of Technology Haifa tvrdí, že účinnosť vakcíny bola znížená dynamikou choroby a sociálno-ekonomickými rozdielmi.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?