Z pitnej vody sa stáva strategická komodita. Podľa odhadov Svetovej banky bude v roku 2030 svetová ponuka čistej pitnej vody o 40 percent nižšia ako dopyt. Znamená to, že ceny vody pôjdu hore, zatiaľ čo náklady na jej získavanie vzrastú.

Dostupnosť čistej vody však nie je len problémom budúcnosti. Na svete v súčasnosti žije približne 900 miliónov ľudí bez prístupu k bezpečnému zdroju pitnej vody. Krajiny, ktoré na to majú peniaze, čoraz častejšie siahajú po odsoľovaní morskej vody, upozorňuje agentúra Bloomberg. Odsoľovanie je v súčasnosti aj napriek pokroku v technológii vo všeobecnosti drahšie ako čerpanie vody z podzemných zdrojov, no niektoré oblasti nemajú inú alternatívu.

Oblasti v Čile, USA či Číne s nedostatkom prirodzených zásob pitnej vody sa čoraz častejšie obracajú na odsoľovacie spoločnosti. Čína napríklad plánuje do roku 2015 strojnásobiť svoje odsoľovacie kapacity, pričom podstatnú časť odsolenej vody má využívať priemysel. Podobné motívy stoja podľa Bloombergu aj za budovaním závodov v Čile, kde sú nové zdroje vody potrebné pre ďalší rast ťažobného priemyslu.

Produkčná kapacita odsoľovacieho priemyslu vzrástla medzi rokmi 2001 a 2011 o viac ako 270 percent. Závody dokázali už v roku 2011 spracovať 6,7 miliardy litrov kubických vody. Celkovo je na svete viac ako 16-tisíc odsoľovacích závodov a odvetvie ročne narastie približne o 15 percent.

Problémom naďalej ostáva cena. Prefiltrovanie jedného metra kubického slanej vody v súčasnosti stojí približne jeden dolár. Nové technológie by mohli cenu zraziť približne na päťdesiat centov. Vyčerpanie rovnakého množstva pitnej vody z podzemných zásob v súčasnosti stojí približne 20 centov.

Z úbytku vody vzniká dobrý biznis

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP