V košických oceliarňach sa zástupcovia zamestnávateľa a odborov nedohodli na podobe nového dodatku kolektívnej zmluvy a štvrté kolo kolektívneho vyjednávania začiatkom apríla skončilo vyhlásením sporu. „Spor je v podstate vo výške zvýšenia tarifných platov a zamestnávateľ by rád znova rozšíril týždenný pracovný čas,“ uviedol pre TASR Juraj Varga, predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice.

Ďalšie rokovania by mali pokračovať za účasti sprostredkovateľa, na ktorom sa buď obe strany dohodnú, alebo ho určí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Rozchádzajú sa v názoroch

„Nedohodli sme sa na tom, čo nám navrhoval zamestnávateľ,“ uviedol J. Varga s tým, že obe strany majú iné pohľady. „My chceme, aby platilo ďalej to, čo je teraz dohodnuté z novembra minulého roka a, samozrejme, vzhľadom na okolnosti, ktorými sú vysoká inflácia a tak ďalej, chceme, aby porástli tarifné mzdy našich zamestnancov,“ konštatoval. Zamestnávateľ podľa neho žiada, aby sa týždenný pracovný čas zvýšil z 35,5 na 37,5 hodiny pre väčšinu zamestnancov. „To je ich podmienka, takže v tom sa určite nezhodneme a my požadujeme aj vyšší rast tarifnej mzdy, ako nám ponúkol zamestnávateľ,“ dodal J. Varga.

Minuloročný spor

Podobný spor v kolektívnom vyjednávaní mali v oceliarňach aj minulý rok, ktorý viedol k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti a hlasovaniu za vyhlásenie štrajku. Spor sa viedol takisto o predlžovanie pracovného času, ako aj zvýšenie miezd. Dodatok ku kolektívnej zmluve napokon podpísali v podniku v októbri s tým, že mesačná tarifná mzda sa zvýšila o 80 eur. Možné predĺženie pracovného času zamestnávateľom o dve hodiny týždenne sa zmenilo na model štyri mesiace oznámením plus ďalšie dva mesiace schvaľovaním odbormi. Pred tým platil model tri plus tri. Pre okruh zamestnancov v administratíve je zavedený model šesť plus šesť a pre prvovýrobu nula plus tri.

Ďalšie dôležité správy

ilustracia,exodus,odchod
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Exodus firiem zo Slovenska spôsobí neistota a nepriaznivé podmienky v biznise