Na palube bolo podľa informácií leteckej spoločnosti 110 pasažierov, väčšinou údajne Francúzi, a šesť členov posádky. Talianska agentúra ANSA napísala, že v oblasti katastrofy bola silná búrka.
Generál misie OSN Koko Essien uviedol, že lietadlo sa zrútilo v strednom Mali medzi púštnymi mestami Gao a Tessalit. Stroj typu MD-83 (McDonnell Douglas 83) patrí španielskej spoločnosti Swiftair, prevádzkujú ho však aerolinky Air Algérie. Podľa predstaviteľov Burkiny Faso musel pre búrku zmeniť trasu letu.
Lietadlo na linke AH5017 vzlietlo z Burkiny Faso o 3:17 SELČ, plánované pristátie bolo o 7:10 SELČ v Alžíri. Posledný kontakt však dispečeri letovej prevádzky zaznamenali o 3:55 SELČ, v tom čase sa mal stroj nachádzať nad maliským mestom Gao.
V zatiaľ poslednom zozname vydanom spoločnosťou Air Algérie sa podľa AFP uvádza, že z Ouagadougou odletelo zmiznutým lietadlo 50 Francúzov, 24 občanov Burkiny Faso, osem Libanončanov, šesť Alžírčanov, šesť Španielov, päť Kanaďanov, štyria Nemci, dvaja Luxemburčania, jeden Belgičan, Kamerunčan, Egypťan, Malijčan, Nigerčan, Rumun, Švajčiar, Ukrajinec a tri osoby, ktorých štátna príslušnosť sa stále zisťuje.
Do hľadania sa podľa AFP zapojili štyri štáty – Mali, Francúzsko, Alžírsko a Niger. Posledná menová krajina má na starosti riadenie civilnej leteckej dopravy nad Mali.
Francúzske úrady na miesto vyslali dve stíhačky typu Mirage 2000, ktorými v regióne disponujú, aby začali pátranie po troskách. V Paríži bol vytvorený krízový štáb, ktorý záležitosť preveruje.
Generálny riaditeľ francúzskeho úradu pre civilné letectvo Patrick Gandil podľa AFP povedal, že hľadané lietadlo „pred dvoma-troma dňami“ prešlo v Marseille kontrolou príslušných francúzskych úradov a „bolo v dobrom stave“.
Podľa alžírskej štátnej televízie sa stroj nachádzal v okamihu zmiznutia pravdepodobne vo vzdušnom priestore Mali, v ktorého severnej časti prebiehajú boje medzi ústrednou vládou a islamskými povstalcami.
Podľa AP, ktorá sa odvoláva na zdroj z francúzskej misie pôsobiacej v Mali, je však vysoko nepravdepodobné, že by rebeli z Mali disponovali zbraňami schopnými lietadlo zostreliť.
Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius povedal, že napriek veľkému úsiliu nebola po lietadle zatiaľ nájdená žiadna stopa. Súhlasil však, že stroj pravdepodobne havaroval. Pátranie teraz prebieha na veľkom priestore v provincii Gao.
V priebehu týždňa ide pravdepodobne už o tretiu veľkú haváriu civilného lietadla. Najmedializovanejšou bola tragédia letu MH17 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines, ktorý minulý štvrtok s najväčšou pravdepodobnosťou zostrelili v bojovej zóne na východe Ukrajiny proruskí separatisti. O život prišlo všetkých 298 ľudí na palube.
Ďalšia letecká nehoda s desiatkami obetí sa odohrala v stredu na ostrove pri západnom pobreží Taiwanu, kde lietadlo spoločnosti TransAsia Airways neúspešne núdzovo pristálo počas vyčíňania tajfúnu. O život prišlo podľa posledných správ 48 ľudí, ďalších desať utrpelo zranenia rôzneho druhu.
Aktualizované o 20:43 - Vrak alžírskeho lietadla lokalizovali 70 kilometrov od malijského mesta Gao. Podla medializovaných informácií z prostredia francúzskej vlády trosky stroja objavili francúzske stíhačky. Nález potvrdila aj samotná letecká spoločnosť Air Algérie, ktorej stroj letiaci do Alžírska patril. Tamojšia vláda v tejto súvislosti nevylúčila možnosť teroristického útoku, pričom sa nepredpokladá, že ozbrojenci operujúci v oblasti majú k dispozícii zbrane schopné zostreliť lietadlo.
Aktualizované o 22:24 - Francúzsky prezident François Hollande vyjadril presvedčenie, že alžírske lietadlo havarovalo: „Všetko nasvedčuje tomu, že sa lietadlo zrútilo,“ povedal F. Hollande, ktorý kvôli incidentu odložil pracovnú cestu do zámoria.
Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keïta povedal vo štvrtok večer novinárom, že trosky lietadla boli spozorované medzi mestami Aguelhok a Kidal v púštnej oblasti na severe Mali.
„Práve sme našli alžírske lietadlo. Trosky sa nachádzajú 50 kilometrov severne od hranice s Burkina Faso v malijskej oblasti Gossi,“ prehlásil krátko po malijskom prezidentovi podľa AFP v Ouagadougou tamojší generál Gilbert Diendiéré po stretnutí krízového štábu.