Ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková vyhlásila, že Ukrajina nebude schopná pomôcť Slovensku zo svojich vlastných zásob plynu. Ukrajina podľa Tymošenkovej podobne ako zvyšok Európy nedostáva ruský plyn a takisto trpí jeho nedostatkom. Informovala o tom oficiálna stránka J. Tymošenkovej s odvolaním sa na KMU Press Service.
Podľa internetového portálu ukrajinského rádia NRCU považujú aj experti plynárenskej spoločnosti Naftogaz tento návrh za nerealizovateľný, keďže Ukrajina by musela prerušiť dodávky veľkému počtu domácich spotrebiteľov.
Nápad čerpať plyn z ukrajinských zásobníkov 155203>predniesol slovenský premiér Robert Fico na stredajších stretnutiach s J. Tymošenkovou a Vladimirom Putinom. Jeho podstata spočívala v tom, že rovnaké množstvo plynu, aké by dodala Ukrajina na Slovensko, by ruský Gazprom vpustil do ukrajinskej rúry. Gazprom s touto predstavou 155165>súhlasil a až doteraz sa čakalo na stanovisko Ukrajiny.
Plynová výmena medzi Slovenskom, Ukrajinou a Ruskom mala na istý čas pokryť dennú slovenskú spotrebu plynu zhruba 20 miliónov kubických metrov. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek vyhlásil, že navrhnutý swap sa má dať ľahko zrealizovať.
Ak by sa to predsa nepodarilo, SPP už podľa ministra hospodárstva pripravuje aj možnosť preberania dodávok plynu transportovaných plynovodom Jamal. Išlo by o preberanie plynu z českej strany, na ktoré je však potrebné zabezpečiť v slovenskej prenosovej sústave reverzný tok. "SPP robí všetky nevyhnutné opatrenia potrebné na zabezpečenie prepojenia," informoval Ľ. Jahnátek.
Ako dodal, v prípade, že sa operácia s odberom plynu u ukrajinských zásobníkov nezrealizuje do nedele, v pondelok sa spustia práce na zabezpečení reverzného toku a dodávok plynu z plynovodu Jamal. V tomto prípade však bude musieť Slovensko začať rokovania s odberateľmi zo západnej Európy. Podľa nemeckej energetickej skupiny RWE sa tento návrh dá technicky zrealizovať.
Zhruba jeden až 1,5 milióna kubíkov plynu je pre slovenské potreby schopný dodať aj maďarský koncern MOL. Podľa servra earthtimes.com to potvrdil maďarský minister energetiky Csaba Molnar.
V súčasnosti sa stále žiaden ruský plyn na Slovensko nedodáva, napriek tomu je podľa ministra distribučná sieť stabilizovaná a za súčasných podmienok sa môže plyn odberateľom 155112>poskytovať do konca januára. Rusko kompletne 154237>zastavilo prísun plynu cez ukrajinské tranzitné plynovody smerom do Európskej únie minulý týždeň.
Putin sa stretne s Tymošenkovou v sobotu
Ako informovala agentúra Reuters, ruský premiér Vladimír Putin bude o rusko-ukrajinskom spore rokovať s J. Tymošenkovou v sobotu 17. januára v Moskve. Stretnutia sa zúčastní aj eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs a český minister energetiky Martin Říman.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev zároveň navrhol, aby sa cez víkend v Moskve uskutočnil summit európskych dovozcov ruského plynu s cieľom nájsť východisko z krízy. Európsku úniu však tento návrh nenadchol. Moskovský veľvyslanec Českej republiky, ktorá je teraz predsedníckou krajinou EÚ, uviedol, že lepším miestom na konanie summitu je Európa a o účasti na takejto schôdzke ešte nepadlo rozhodnutie. Brusel sa obáva, že summit by mohol byť pokusom Moskvy o názorové rozdelenie EÚ, ktorá doteraz v súvislosti s problémom s dodávkami ruského plynu má relatívne jednotný postoj.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová podľa agentúry Reuters povedala, že Európska únia vyzýva na urýchlené ukončenie rusko-ukrajinského sporu. „Myslím si, že Rusko môže stratiť dôveru z dlhodobého hľadiska,“ povedala podľa agentúry Reuters nemecká kancelárka na tlačovej konferencii v Berlíne, ktorej sa zúčastnil aj britský premiér Gordon Brown.
Medzinárodná agentúra pre energetiku (The International Energy Agency) vyhlásila, že Rusko stratilo svoje postavenie spoľahlivého dodávateľa zemného plynu do Európy.
Foto na titulke - Tymoshenko.com.ua