V niektorých dysfunkčných rodinách môže byť rodič nepredvídateľný a impulzívny, a tak si deti musia celé dni dávať pozor na jazyk, aby v rodine vládol pokoj. Opak takéhoto rodiča je emocionálne neprítomný rodič a jeho vplyv môže byť pre dieťa rovnako škodlivý, uviedla doktorka. Lindsay C. Gibsonová, klinická psychologička špecializujúca sa na emocionálne nedospelých rodičov.

Gibsonová opísala emocionálne neprítomného rodiča ako niekoho, „kto na emócie a potreby dieťaťa nereaguje s empatiou či záujmom“. Je to preto, že sám nevie dobre regulovať vlastné emócie, a preto sa vyhýba situáciám vyžadujúcim si emocionálnu intimitu.

To môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na dieťa, ktoré sa práve nachádza v procese sebarealizácie a túži po spätnej väzbe od rodičov. V dospelosti môžu mať deti emocionálne neprítomných rodičov problémy v iných vzťahoch.

Gibsonová pre Business Insider uviedla päť známok, že ste vyrástli v rodine s emocionálne neprítomným rodičom:

1. Zvyknete od ľudí očakávať absolútne minimum

Deti s emocionálne neprítomným rodičom v dospelosti od ľudí neočakávajú veľa. Myslia si totiž, že sa ostatní o nich naozaj nezaujímajú, čo neskôr negatívne ovplyvňuje aj ich sebavedomie. V dôsledku toho si často hľadajú partnerov, ktorí na ich správanie nereagujú alebo im nedávajú veľa emocionálnej podpory, keďže to je presne to, čo už z detstva tak dobre poznajú.

2. Máte pocit, že záujem si musíte zaslúžiť

Ďalším vedľajším efektom výchovy emocionálne neprítomným rodičom je skutočnosť, že ste v detstve robili všetko pre to, aby ste sa od neho dočkali pochvaly a pozornosti. V dospelosti preto máte tendenciu snažiť sa za každú cenu udržať pozornosť človeka, ktorý sa vám vzďaľuje. Môžete mať často pocit, že ak si chcete udržať priateľov či partnera, tak byť sám sebou nestačí.

3. Často si hľadáte narcistických partnerov

Deti emocionálne neprítomných rodičov sa učia akceptovať veľmi málo reciprocity, no zároveň túžia po láske a pozornosti. V dospelosti preto môžu byť ľahkým terčom pre narcistických partnerov, ktorí na začiatku vzťahu nešetria chválou a snahou. Ak ste vyrastali s rodičom, ktorý neprejavoval emócie, znie to ako splnený sen.

4. Vykonávate emocionálnu prácu aj za partnera

Keďže je pre ne úplne prirodzené tolerovať od niekoho blízkeho ľahostajnosť, veľmi často sa deti emocionálne nedospelých rodičov ocitnú vo vzťahoch, kde vykonávajú všetku emocionálnu prácu.

Časom to začne byť neuveriteľne vyčerpávajúce. „Sú totiž zodpovední za komunikáciu, za zdieľanie emócií, za udržiavanie slušnosti a rešpektu vo vzťahu,“ vysvetlila Gibsonová.

5. Časom vyžadujete viac emocionálnej podpory

Ľudia, ktorí vyrastali v rodine s emocionálne neprítomným rodičom, si začnú pýtať viac emocionálnej intimity a podpory až keď uzavrú manželstvo alebo sú v dlhodobom vzťahu. Je to preto, že sú si partnerom istí, a tak sa ho neboja požiadať o naplnenie starých nesplnených potrieb a túžob.

Ak ste o podobnú podporu partnera v minulosti žiadať nezvykli, môže sa stať, že bude takisto časom prejavovať známky emocionálnej neprítomnosti rovnako ako kedysi váš rodič.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Expertka na toxickú výchovu má pre rodičov jednu dôležitú radu: Dobrá vysoká škola neexistuje