Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuhamedov nariadil uhasiť obrovský plynový kráter v púšti Karakum, známy ako Brána do pekla, ktorý horí od 70. rokov minulého storočia. Kráter údajne zapálili úmyselne v roku 1971, keď sovietski geológovia robili prieskum ložísk zemného plynu. Došlo pri tom k prepadnutiu podložia, čím vznikol kráter s priemerom 100 metrov a s hĺbkou okolo 20 metrov.
Kráter mali už dávno zavrieť
Kráter sa medzičasom stal vyhľadávanou turistickou atrakciou napriek tomu, že prezident nariadil jeho uzavretie už v roku 2010, čo sa však nepodarilo. Podľa Berdymuhamedova horiaci plyn negatívne ovplyvňuje životné prostredie aj zdravie ľudí žijúcich v blízkosti krátera. Okrem toho sa strácajú sa suroviny, na ktorých vývoze môže Turkménsko výrazne zarobiť a využiť ich na zlepšenie života svojich obyvateľov.
Turkménsko má obrovské zásoby plynu
Turkménsko má pravdepodobne štvrté najväčšie zásoby zemného plynu na svete, a to približne 19,5 bilióna kubických metrov. Krajina chce tiež rozšíriť svoje exportné plány a v priebehu nasledujúcich deviatich rokov vyvážať plyn do destinácií ako sú Pakistan, India, Irán či dokonca západná Európa.