Reštauráciám a obchodom so suvenírmi sa v Chorvátsku darí ako nikdy predtým. Môže za to nebývalý nápor turistov spôsobený prijatím eura a vstupom do schengenského priestoru. Miestne úrady predpovedajú, že príjem z cestovného ruchu tento rok dosiahne rekordne vysoké úrovne, píše agentúra Bloomberg.
Chýbajúca pracovná sila
Rastúca popularita turistickej destinácie začína robiť obavy nielen Záhrebu, ale aj mestám na pobreží Jadranského mora. Musia totiž vymyslieť, ako na leto zabezpečiť dostatok pracovníkov, ktorí dokážu udržať krok s rastúcim počtom návštevníkov.
Význam turistického ruchu pre Chorvátsko neradno podceňovať. Toto odvetvie zodpovedá za takmer pätinu hospodárstva krajiny.
Chorvátsko sa osamostatnilo pred 32 rokmi a odvtedy sa do veľkej miery spolieha najmä na domácu pracovnú silu. Z najnovších štatistík však vyplynulo, že zamestnávatelia musia chýbajúcich pracovníkov čoraz viac hľadať v zahraničí.
„Chorvátsko samotné nedokáže poskytnúť dostatok pracovnej sily, ktorá by dokázala udržať cestovný ruch na pozícii dominantného priemyselného odvetvia. Krajina sa dostala do situácie, keď úplne zjavne potrebuje pracovníkov zo zahraničia,“ vysvetlil guvernér chorvátskej centrálnej banky Boris Vujčič. Podľa neho nič nenasvedčuje tomu, že sa tento trend tak skoro zmení.
Posily zo zahraničia
Nezamestnanosť v Chorvátsku tento rok dosiahla najnižšie úrovne od roku 1982. Počet miestnych obyvateľov však klesá.
V roku 2015 vydala krajina 2 700 pracovných povolení občanom krajín mimo EÚ. Chorvátska vláda očakáva, že tento rok toto číslo stúpne na 180-tisíc. Zahraniční pracovníci tak budú podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Žarka Katiča tvoriť desať percent celkovej pracovnej sily.
Vláda má v pláne do konca tohto roka prísť s novelou zákona, ktorá cudzincom uľahčí prácu v Chorvátsku.