Títo utečenci by mohli odísť do Európy, avšak Turecko im to doposiaľ neumožnilo, poznamenal R. Erdogan a dodal, že k ich presídleniu do vlasti pripravuje Turecko pod záštitou Organizácie spojených národov (OSN) darcovskú konferenciu.

Najvyšší turecký predstaviteľ vyjadril ľútosť nad tým, že niektorí spojenci Turecka paktujú s teroristickými organizáciami. Zdôraznil, že jeho krajina bojuje najodhodlanejšie proti teroristickej organizácii Islamský štát.
V. Orbán podotkol, že Maďarsko dokáže ochrániť svoje hranice, a že cez maďarské hranice neprejde žiadny ilegálny migrant, nech príde z akéhokoľvek smeru. Dodal však, že Maďarsko pomôže Turecku vo vybudovaní bezpečnej zóny v Sýrii, aby sa utečenci mohli vrátiť do svojej vlasti.

Turecký prezident sa posťažoval, že starať sa o utečencov je už nad sily Turecka. Síce Európska únia (EÚ) prisľúbila šesť miliárd eur pomoci, z čoho však Turecku uhradila iba polovicu. Zdôraznil, že ak zvyšok peňazí Ankara nedostane, aj tak je jeho povinnosťou sa postarať o tých, čo utekajú pred bombardovaním, a to aj urobí.

Postojom Maďarska podľa Orbána je, že bez Turecka nie je možné zastaviť migráciu. Premiér pripomenul, že Turecko, ako spojenec v rámci NATO, disponuje druhou najsilnejšou armádou v NATO, preto patrí do inej ligy než Maďarsko. „Pre Budapešť je vojenská spolupráca s Tureckom veľmi dôležitá,“ dodal.

R. Erdogan informoval, že na stretnutí podnikateľov oboch krajín budú ešte rokovať o spolupráci v oblastiach obrany a priemyslu. Turecký prezident vyjadril zvlášť vďaku Orbánovi za otvorenie tureckej školy v maďarskom hlavnom meste, ale aj za podporu Maďarska v tureckých ambíciách vstúpiť do Európskej únie (EÚ). „Únia sa v uplynulom období stavala k Turecku veľmi negatívne, čím vlastne stráca. Turecké členstvo by totiž Európu obohatilo,“ povedal prezident.