Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan povedal, že Grécko by malo brať vážne jeho varovania, že budú reagovať na akékoľvek hrozby. Uchýlil sa k rétorike, ktorú používal v posledných mesiacoch a ktorá prinútila USA odporúčať týmto dvom spojencom NATO, nech si sadnú za rokovací stôl a sústredia sa radšej na hrozbu zo strany Ruska. Informoval o tom Bloomberg.
Vzťahy medzi Tureckom a Gréckom sú už roky napäté pre konflikty ohľadom územia vo východnom Stredozemnom mori. V posledných mesiacoch však eskalovalo v súvislosti s tým, čo Turecko označilo za nahromadenie gréckej armády na ostrovoch v Egejskom mori blízko tureckého pobrežia. Turecký prezident minulý mesiac rozdúchal napätie medzi oboma štátmi, keď vyhlásil, že „jednej noci môžeme prísť náhle“.
Na neformálnom stretnutí v Prahe
„Správne ste to pochopili, aj oni mali odkaz prevziať,“ povedal R. T. Erdogan v Prahe na otázku novinára, či mal na mysli útok proti Grécku. Prezident sa zúčastňuje na neformálnom stretnutí lídrov EÚ v hlavnom meste Českej republiky.
USA opakovane vyzývali oboch spojencov NATO, aby sa snažili vyriešiť svoje nezhody prostredníctvom dialógu a uprednostnili širšie regionálne riziká spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu.
„Turecko si neželá napätie so žiadnym zo svojich susedov,“ povedal R. T. Erdogan. Avšak podotkol, že „s Gréckom sa momentálne nemáme o čom baviť“.
Extrémne agresívna rétorika
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis už skôr vyjadril pripravenosť stretnúť sa s tureckým prezidentom v Prahe, ak ho o to požiada. R. T. Erdogan však bez ďalších podrobností povedal, že gréckeho premiéra znepokojil prejav, ktorý predniesol na oficiálnej večeri.
Grécko opakovane vyzývalo Turecko, aby prestalo spochybňovať jeho suverenitu nad ostrovmi, a obvinilo Erdoganovu vládu, že sa oddáva „extrémne agresívnej rétorike“.
Grécko tvrdí, že plne dodržiava medzinárodné právo, ktorým sa ostrovy riadia, a že Ankara opakovane narúša grécky vzdušný priestor. Po druhej svetovej vojne Taliansko postúpilo Dodekanézy Grécku s ustanovením o ich demilitarizácii.