Turecko je partner, ktorému môžu dôverovať všetky krajiny vrátane Ruska a Ukrajiny. Na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe to vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý na tlačovej konferencii vyzdvihoval svoju krajinu ako kľúčového prostredníka medzi dvoma bojujúcimi stranami. Podľa neho sa treba usilovať o zastavenie konfliktu raz a navždy, pretože akýkoľvek mier je lepší ako vojna.
Erdogan sa usiluje o nájdenie dôstojného východiska
Erdogan, prezident členskej krajiny NATO, ktorá je kľúčovým hráčom v regióne, vo vyjadreniach o vojne na rozdiel od iných európskych lídrov nehovoril o agresorovi a napadnutej krajine, ale o „stranách bitky“ či o tom, že vojna „vypukla“. V istom momente tiež spomenul, že napriek neprijateľným udalostiam na bojisku sa treba usilovať o mier. Pri spravodlivom mieri podľa neho nebude žiadna strana porazená.
Turecký prezident opakovane uvádzal, že Ankara si získala na medzinárodnej scéne obdiv a uznanie za svoje diplomatické snahy od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Turecko podľa neho môže hovoriť s oboma stranami konfliktu a dokáže nastoliť úprimný dialóg. Jeho cieľom je tiež zabezpečiť, aby sa do krajín, ktoré to potrebujú, dostávali dodávky ruských hnojív.
Turecko blokuje vstup Švédska do NATO
Erdogan na tlačovej konferencii hovoril aj o stretnutiach, ktoré absolvoval na okraj dnešného summitu. Na otázku švédskeho reportéra odpovedal, že sa nestretol so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou, aby s ňou rokoval o procese prijatia severskej krajiny do NATO, ku ktorému sa Turecko stavia zdržanlivo. Turecký prezident vraj čaká na vznik novej švédskej vlády v nadväznosti na nedávne parlamentné voľby, v ktorých ľavicová koalícia vedená Anderssonovou neuspela.
Vzťahy medzi Tureckom a Gréckom sú napäté
Erdogan v Prahe skritizoval Grécko, uviedol, že s ním nemá o čom rokovať
Turecko nemá s Gréckom o čom rokovať, jeho politika je založená na klamstvách. Na stretnutí európskych lídrov v Prahe vyjadril turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, na pozadí nového vyostrenia vzájomných vzťahov susedných krajín kvôli sporom týkajúcim sa Egejského mora. Erdogan dokonca naznačil, že pri jednej z diskusií na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) na Pražskom hrade došlo na ostrú výmenu názorov s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Erdoganove slová boli jediným verejným priznaním nesúladu medzi účastníkmi dnešného rozsiahleho stretnutia lídrov štyroch desiatok európskych krajín.
„Celá ich politika je založená na klamstvách, nie sú úprimní. Nemáme s Gréckom o čom hovoriť,“ citovala agentúra Reuters Erdogana, ktorý na tlačovej konferencii hovoril materinským jazykom. Na adresu gréckej vlády vyhlásil, že „nie sú tam, kde by mali byť“.
Grécko je otvorené dialógu
Atény pred dnešným summitom dali najavo, že premiér Mitsotakis má záujem o bilaterálnu schôdzku s tureckým prezidentom. Medzi dvoma stranami v poslednej dobe zosilnelo dlhodobé napätie, kvôli sporom o hranice v Egejskom mori či migrácii. Podľa Atén sa turecké vojenské letectvo dopustilo stoviek narušení gréckeho vzdušného priestoru, Ankara grécke tvrdenia odmieta a tvrdí, že Atény nedodržiavajú medzinárodné dohody, napríklad o demilitarizácii gréckych ostrovov v Egejskom mori.
Erdoganove slová na tlačovej konferencii naznačovali, že pražský summit namiesto rokovaní o znížení napätia priniesol nový stret dvoch strán. Turecký prezident popisoval, že pri jeho vystúpení na jednej z častí spoločného programu sa istý účastník debaty chopil slova, aby sa proti výrokom tureckého prezidenta ohradil.
Reportérka Efi Koutsokostaová, pracujúca pre televízie euronews a grécku Skai TV, na twitteri napísala , že Erdogan pri večeri lídrov obvinil Grécko z eskalácie napätia a provokácií. Na to vraj okamžite reagoval Mitsotakis, ktorý odkázal svojmu náprotivku, že by mal upustiť od vyhrotenej rétoriky, ako sa na zodpovedného lídra pristane.