Turecko si predvolalo v pondelok amerického veľvyslanca v krajine pre reakciu USA na zabitie 13 tureckých zajatcov. Informovala o tom agentúra AFP.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí „čo najdôraznejšie" tlmočilo veľvyslancovi USA Davidovi Satterfieldovi znepokojenie Ankary nad skutočnosťou, že Washington neprijal jej verziu udalostí.
Turecko viní zo smrti 13 Turkov - väčšinou vojakov a policajtov - kurdských militantov. Strana kurdských pracujúcich (PKK) však uviedla, že týchto 13 ľudí zahynulo, keď turecké sily bombardovali jaskyňu, kde mužov zadržiavali.
Americké ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo v nedeľu, že „ak sa potvrdia správy o tom, že teroristická organizácia PKK zabila tureckých civilistov, tento čin čo najdôraznejšie odsudzujeme". Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan toto vyhlásenie označil za „frašku". „Povedali ste, že nepodporujete teroristov, aj keď v skutočnosti stojíte na ich strane a za nimi," dodal Erdogan.
Turecko nepreruší vojenskú spoluprácu s Ruskom napriek sankciám USA
Aj turecký minister zahraničných Mevlüt Čavušoglu v pondelok kritizoval „niektoré krajiny, ktoré tvrdia, že bojujú proti terorizmu, ale o poprave 13 tureckých občanov skupinou PKK v severnom Iraku buď mlčia, alebo ju zľahčujú".
PKK je Tureckom, Spojenými štátmi a EÚ, ako aj ďalšími krajinami označovaná za teroristickú organizáciu. USA však spolupracujú s kurdskými jednotkami známymi ako Oddiely ľudovej obrany (YPG), ktoré Ankara považuje za odnož PKK.
Turecká polícia zadržala v pondelok 718 ľudí v 40 mestách pre údajné napojenie na kurdských militantov.
Turecké sily spustili 10. februára operáciu Orlí pazúr 2, ktorá je zameraná proti povstalcom PKK v severoirackej provincii Dahúk. Cieľom operácie je zabrániť PKK a iným ozbrojeným skupinám v obnovovaní pozícií používaných na uskutočňovanie cezhraničných útokov v Turecku.
Operácie Tigrí pazúr a Orlí pazúr sa začali vlani v júni s cieľom zaistiť bezpečnosť tureckých občanov a tureckých hraníc.