Turecko sa postavilo na stranu Saudskej Arábie v jej prehlbujúcom sa spore so Spojenými štátmi v súvislosti s rozhodnutím organizácie OPEC+ znížiť ťažbu ropy, píše Bloomberg.
„Sme svedkami toho, ako sa tá krajina (Spojené štáty) vyhráža Saudskej Arábii,“ povedal v piatok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. „Takéto zastrašovanie nie je na mieste,“ dodal.
Rekordná inflácia
Vzhľadom na skutočnosť, že Turecko ropu dováža, jej vyššie ceny majú nepriaznivý vplyv na obchodnú bilanciu krajiny a navyše prispievajú k rastu už aj tak rekordne vysokej inflácie.
Turecká vláda sa preto usiluje získať finančnú pomoc od krajín Perzského zálivu, ako aj Ruska, čím by chcela pred budúcoročnými voľbami zmierniť krízu životných nákladov.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej partneri sa 5. októbra rozhodli od novembra znížiť ťažbu tejto komodity o dva milióny barelov denne.
Zrušte sankcie
Čavušoglovo vyhlásenie prišlo iba niekoľko dní po tom, čo poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že Spojené štáty zvážia zmeny v prístupe k bezpečnostnej a vojenskej pomoci, ktorú Washington poskytuje Rijádu.
Producenti ropy na Blízkom východe rozhodnutie Saudskej Arábie podporili a teraz ich rady rozšírilo aj Turecko, ktoré je v tejto oblasti silným politickým hráčom.
„Ak chcete, aby ceny klesli, zrušte sankcie,“ poradil Čavušoglu, čím mal na mysli obmedzenia týkajúce sa producentov ropy v Iráne a Venezuele. „Vyhrážanie sa jednej krajine tento problém nevyrieši,“ nechal sa počuť turecký minister.
Podľa Spojených štátov rozhodnutie OPEC+ poškodí svetovú ekonomiku a prispeje k zvýšeniu inflačných tlakov. Americký prezident Joe Biden, ktorého preferencie v dôsledku prudko stúpajúcich cien benzínu klesli, povedal, že Saudská Arábia ponesie „následky“.