Turecký úrad pre bankový dohľad ľuďom obmedzí používanie kreditných kariet pri cestách. Nabudúce tak už Turci nebudú môcť objednané lety a ubytovanie hradiť v splátkach, ako bývali zvyknutí. Úrad krok zdôvodnil nutnosťou posilniť finančnú stabilitu. Podľa webu týždenníka Der Spiegel chce v čase, keď sa centrálna banka obáva nárastu inflácie na 58 percent, obmedziť odliv devíz do zahraničia.
Ak by opatrenie zafungovalo, mohol by sa kurz tureckej líry stabilizovať. Turecká mena stratila od konca roka 2021 voči americkému doláru asi polovicu svojej hodnoty.
Krok úradu ostro kritizujú podnikatelia v cestovnom ruchu. „Skoro všetci moji klienti platia v splátkach,“ cituje Spiegel hovorcu zväzu firiem v cestovnom ruchu Cema Polatoglua. Priemerná cesta pre dve osoby stojí zhruba 50-tisíc (1 691 eur). „Počet ľudí, ktorí si môžu takúto sumu dovoliť zaplatiť jednorazovo, je veľmi nízky,“ dodáva Polatoglu.
Motívom nového opatrenia je podľa neho snaha aby občania nejazdili do zahraničia a nemíňali zahraničnú menu. Polatoglu predpovedá drastický pokles ciest do zahraničia. Pritom výdavky tureckých občanov v zahraničí v prvej polovici roka medziročne vzrástli na 2,9 miliardy eur, čo je medziročne o 84 percent viac.
Rozhodnutie úradu pre bankový dohľad už sa odrazilo na kurzoch akcií leteckých spoločností, ako sú Turkish Airlines alebo Pegasus. Cez deň klesali, zatiaľ čo hlavný index tureckých akcií BIST-100 sa posilňoval.
Turecké úrady prijali v posledných mesiacoch viacero opatrení na zníženie chronicky vysokej inflácie. Centrálna banka zvýšila o dva mesiace základnú úrokovú sadzbu z 8,50 na 17,50 percenta a zároveň vyjadrila ochotu vo zvyšovaní úrokov pokračovať.
Centrálna banka pred nedávnom viac ako zdvojnásobila odhad inflácie na tento rok. Miera inflácie by ku koncu roka mala predstavovať 58 percent, povedala guvernérka Hafize Gaye Erkanová. Ešte pred tromi mesiacmi odhadovali tvorcovia menovej politiky infláciu zhruba na 22 percent. Prognózu na budúci rok centrálna banka zvýšila z deviatich na 33 percent.