Turecké stíhačky a drony vstúpili minulý mesiac bez povolenia do vzdušného priestoru Grécka až 760-krát, oznámil v sobotu generálny štáb gréckych ozbrojených síl.
V rámci nepovolených narušení vzdušného priestoru zaznamenala grécka armáda deväť prípadov, keď turecké stroje prelietali nad gréckymi ostrovmi a 17 prípadov simulovaných útokov alebo vzdušných súbojov medzi stíhačkami.
EÚ takéto konanie opakovanie odsúdila
Grécko v tomto roku zaznamenalo takmer 4 000 narušení svojej suverenity, píše DPA. Európska únia, ktorej súčasťou je Grécko, ale Turecko nie, takéto konanie opakovanie odsúdila. Obe krajiny sú však členmi Severoatlantickej aliancie. Ich spoločná história je poznačená množstvom konfliktov, ktoré komplikujú aj dnešné vzájomné vzťahy. Ide napríklad o územné nároky v Egejskom mori alebo ložiská nerastných surovín v Stredozemnom mori.
Napäté vzťahy medzi krajinami
Turecko v rámci najnovšej eskalácie napätia obviňuje Grécko z posilňovania vojenskej prítomnosti na ostrovoch v Egejskom mori. Podľa Ankary to je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne. Atény na obvinenia uviedli, že grécki vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prednedávnom tiež uviedol, že prestane komunikovať s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, pretože počas návštevy Spojených štátov nabádal amerických predstaviteľov, aby Ankare nepredali stíhačky F-16.