Turecký najvyšší súd rozhodol, že prezident krajiny Recep Tayyip Erdogan mal vlani právo odstúpiť od Istanbulskému dohovoru o boji proti násiliu páchanému na ženách.
Rozhodnutie je rovné odmietnutiu ústavy
V prospech prezidenta rozhodli traja z piatich sudcov senátu najvyššieho súdu. Erdoganovi politickí protivníci tvrdili, že prezident nemal právomoci, aby jednostranne odstúpil od dodržiavania medzinárodnej dohody.
Právnik zastupujúci organizáciu We Will Stop Femicide (Zastavíme vraždenie žien) uviedol, že toto rozhodnutie „je rovné odmietnutiu ústavy".
Turecko podpísalo Istanbulský dohovor ako prvá krajina v roku 2011 a turecký parlament ho ratifikoval o rok neskôr, pripomína AFP. Erdogan však vlani v marci vydal dekrét, na základe ktorého Turecko od 1. júla 2021 od tohto dokumentu odstúpilo.
Istanbulský dohovor podpísalo 45 krajín a EÚ
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, podpísalo 45 krajín a Európska únia. Dokument vyžaduje, aby signatárske štáty prijali právne predpisy proti domácemu násiliu a podobnému týraniu, ako aj proti znásilneniu v manželstve a mrzačeniu ženských pohlavných orgánov.
Erdoganovi islamistickí konzervatívni podporovatelia však tvrdia, že dohovor ohrozuje tradičné rodinné hodnoty a podporuje práva LGBTQ osôb, píše AFP.