Holandská polícia postavila kovové zátarasy a hliadkovala na koňoch v snahe udržať demonštrantov preč od konzulátu. Dav sa stále zväčšoval, nakoľko ďalší a ďalší protureckí demonštranti prichádzali zo susedného Nemecka.

Turecká ministerka sociálnych vecí cestovala do Holandska po zemi zo susedného Nemecka po tom, ako holandská vláda nepovolila pristáť v krajine lietadlu so šéfom tureckej diplomacie na palube.

Holandská televízia odvysielala zábery, ako polícia zastavuje ministerskú kolónu neďaleko tureckého konzulátu v Rotterdame a bráni ministerke vo vstupe do budovy.

Holandské úrady označili tureckú ministerku za nežiaducu osobu, informovala agentúra Reuters s tým, že polícia by ju mala neskôr eskortovať na nemeckú hranicu. Podľa holandskej televízie NTK chcela „päť minút pohovoriť so svojimi krajanmi“, ale miestne úrady jej žiadosť zamietli a odporučili jej, aby sa do Nemecka vrátila „najkratšou cestou“.

F. Kayaová, ktorú v sobotu holandská polícia nevpustila na turecký konzulát v Rotterdame, označila takéto konanie za „pošliapanie demokratických a ľudských hodnôt“. „Celý svet by mal zaujať stanovisko proti tomuto fašistickému konaniu v mene demokracie. Takéto zaobchádzanie so ženou-ministerkou nemôže byť nikdy akceptované,“ napísala ministerka na svojom účte na sociálnej sieti Twitter.

Turecko-holandský konflikt sa stupňuje

Protesty tureckých občanov pred holandskou ambasádou v Istanbule Zdroj: SITA / AP

Neďaleko konzulátu sa zhromaždila asi tisícovka demonštrantov, ktorí proti tomuto postupu protestovali.

Holandská vláda povedala, že si neželá, aby tureckí politici robili kampaň medzi tureckými emigrantmi v Holandsku, čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za „pozostatky nacizmu“.

Aktualizované 12. marca 2017 o 19:00

Zaplatia za to

R. T. Erdogan v nedeľu znova obvinil holandskú vládu z „nacizmu a fašizmu“ s tým, že iba takéto režimy by zabránili ministrovi zahraničných vecí cestovať cez svoje krajiny.

Naživo vo vysielanom televíznom prejave povedal, že Holandsko za takéto jednanie „zaplatí“ a dostane príučku. „Naučíme ich medzinárodnej diplomacii,“ povedal turecký prezident.

Holandský premiér Mark Rutte reagoval s tým, že bol v sobotu donútený pod hrozbami Ankary zabrániť dvom tureckým ministrom cestovať po Holandsku. Turecké postupy označil za ohováranie. M. Rutte povedal, že ho šokovalo, keď videl, ako sa ministerka pokúšala dostať do Rotterdamu autom aj po tom, ako dala jeho vláda jasne najavo, že tam nie je vítaná.

Turecko-holandský konflikt sa stupňuje

Protesty pred tureckým konzulátom v Rotterdame Zdroj: SITA / AP

R. T. Erdogan obvinil z „nacistických praktík“ aj Nemecko, ktoré takisto podporné zhromaždenia pred tureckým referendom zrušilo. Erdoganove slová sú podľa Angely Merkelovej „neprípustné“.

Francúzske úrady v nedeľu na rozdiel od holandských dovolili usporiadateľom zhromaždenie tamojších Turkov. Míting v meste Metz podľa nich nepredstavuje hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault vyzval na upokojenie napätia medzi európskymi štátmi a Turecka. Ankaru však varoval excesmi pred provokáciami.

Polícia v Rotterdame zadržala v noci zo soboty na nedeľu 12 demonštrantov, ktorí začali pred tureckým veľvyslanectvom v Rotterdame páchať výtržnosti.