Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v utorok v Teheráne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V iránskom hlavnom meste rokovali o Sýrii, no na pretras sa mala dostať aj dohoda, v rámci ktorej by Turecko mohlo za ruské dodávky energií platiť aj v iných menách než je dolár, píše Bloomberg.
Rusko a Turecko pracujú na návrhu, ktorý by umožnil obchodovanie v lokálnej mene. Vzťahoval by sa aj na platby v rámci energetických dohôd. Podľa tureckých zdrojov, ktoré majú k téme blízko, by prijatie návrhu pomohlo Ankare spomaliť jej klesajúce devízové rezervy.
Turecko si chce šetriť rezervy
Rusko je pre Turecko aj naďalej kľúčovým zdrojom dodávok energie. Minulý rok pochádzala až štvrtina tureckých dovozov ropy z Ruska. Z rovnakého zdroja pochádza aj 45 percent tureckých nákupov zemného plynu.
Mechanizmus, ktorý má byť predmetom rokovania, by umožnil Turecku platiť za dovozy energií v lírach. Tým by si krajina ušetrila svoje devízové rezervy. Akúkoľvek platbu v tureckej mene by mohla Moskva následne použiť na financovanie ruských nákupov tovarov a služieb od tureckých poskytovateľov.
Ruble by takisto museli byť súčasťou akejkoľvek dohody, ku ktorej tejto dve krajiny dospejú. Turecký minister energetiky Fatih Dönmez sa k veci odmietol vyjadriť a ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov na žiadosť o komentár neodpovedal, informuje Bloomberg.
Rezervy stále klesajú
Posledných pár rokov sa tureckí zákonodarcovia snažili s významnými obchodnými partnermi vyrokovať dohody o menovom swape, ktorými chceli zvrátiť pomalý, no stály, pokles rezerv centrálnej banky.
Hrubé devízové rezervy Turecka k 1. júlu 2022 klesli pod 59 miliárd dolárov. Pred takmer piatimi rokmi mali ešte hodnotu 97 miliárd dolárov.