A. Davutoglu tiež podľa dostupných informácií ponúkol, že Turecko začne z gréckych ostrovov preberať späť migrantov, ktorí tam nelegálne dorazili. Podmienkou je rozhodnutie únie spustiť rozsiahly projekt presídlenia sýrskych občanov s právom na azyl EÚ priamo z Turecka.

Turecký návrh, ktorého text má ČTK k dispozícii, predpokladá, že Turci prevezmú späť všetkých migrantov, ktorí sa z jeho územia od určitého dátumu dostanú na grécke ostrovy. Opatrenie má byť dočasné, odôvodnené je humanitárnymi ohľadmi a EÚ by ich financovala.

EÚ by však mala z dotknutých ostrovov najprv odviezť všetkých migrantov, ktorí sa na nich teraz nachádzajú. Repatriácia sa tak má začať využívať až voči ľuďom, ktorí sa na ostrovy dostanú od dohodnutého dátumu.

Turci tiež predpokladajú, že by na ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos umiestnili potrebný počet svojich styčných dôstojníkov, aby celá operácia mohla hladko fungovať. Vzťahy medzi Aténami a Ankarou sú pritom dlhodobo napäté.

Turci sa vo svojom návrhu skutočne zmieňujú o rýchlejšom uvoľnenie víz a tiež o príprave na rozhodnutie o otvorení nových prístupových kapitol.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nový návrh záverov summitu uviedla, že EÚ by skutočne za každého sýrskeho občana vráteného z gréckych ostrovov prevzala jedného sýrskeho utečenca s nárokom na azyl priamo z Turecka. Návrh, o ktorom sa však stále rokuje, počíta tiež s onými tromi miliardami navyše a s uvoľnením víz do júna tak, ako A. Davutoglu požiadal. Európska finančná podpora má v Turecku slúžiť k zlepšeniu situácie viac ako 2,5 milióna utečencov zo Sýrie, ktorí sú na tureckom území.

Podľa doterajších zámerov by sa mal až v októbri zhodnotiť doterajší pokrok v rokovaniach medzi EÚ a Tureckom o uvoľnení vízovej povinnosti.

„Premiér Davutoglu prišiel s novými tureckými návrhmi. Je evidentné, že si ešte vyžiadajú obsiahlu diskusiu," poznamenal na twitteri český premiér Bohuslav Sobotka.

Oficiálne všetky nové turecké ponuky, ktoré zazneli pri dnešnom Davutogluovom spoločnom rokovaní s premiérmi a prezidentmi európskej dvadsaťosmičky, nikto zatiaľ novinárom nepriblížil.

Turecká ponuka zmenila formát rokovania dnešného mimoriadneho summitu EÚ. Po spoločnom obede, kde turecký premiér svojich partnerov s novými návrhmi zoznámil, teraz o veci diskutujú lídri únie už bez neho. Svoj pohľad by mu následne mali oznámiť na spoločnej večeri. Summit sa tak podľa všetkého pretiahne.