Rada, ktorej predsedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ďalšie predĺženie navrhla s tým, že výnimočný stav slúži Turecku na „ochranu demokracie, právneho štátu a slobody občanov“.

Po odobrení vládou musí odporúčanie tohto najvyššieho bezpečnostného orgánu krajiny ešte schváliť parlament. Ďalší trojmesačný stav po schválení začne platiť po 19. apríli.

Prezident R. T. Erdogan po prvý raz vyhlásil trojmesačný výnimočný stav 20. júla. Jeho rozhodnutie na druhý deň spätne odobrili aj poslanci tureckého parlamentu.

Výnimočný stav podľa tureckej ústavy umožňuje obmedzenie základných práv a prezident môže počas neho do značnej miery vládnuť pomocou dekrétov. Vláda môže v jeho rámci uplatňovať napríklad zákaz vychádzania, zhromažďovania či vydávania novín. Bezpečnostné zložky majú zase väčšie právomoci pri osobných a domových prehliadkach a konfiškácií dôkazového materiálu.

Poreferendové protesty

Odobrenie výnimočného stavu prichádza krátko po kontroverznom referende. V tureckom veľkomeste Istanbul vyšli večer do ulíc ľudia rozhorčení výsledkom referenda, v ktorom si tamojší občania odhlasovali posilnenie právomocí hlavy štátu a zmenu parlamentného systému na prezidentský.

Do štvrte Bešiktaš v európskej časti Istanbulu prišlo na protivládny protest podľa reportéra agentúry DPA približne 2-tisíc ľudí. Demonštranti skandovali heslá ako: „Zlodej, vrah, Erdogan“. Pochodujúcich aktivistov sprevádzali ľudia búchajúci na riady.

Turecká vláda odobrila predĺženie výnimočného stavu

Zdroj: SITA / AP

Stovky odporcov referenda pochodovali tiež v mestskej štvrti Kadiköy v ázijskej časti Istanbulu. Demonštranti niesli transparenty s nápismi ako: „Nie sa ešte neskončilo, toto je iba začiatok".

Médiá dosiaľ informácie o prípadných násilnostiach alebo potýčkach s políciou nezverejnili.

Odporcovia ústavných zmien demonštrovali v pondelok aj v ďalších častiach Istanbulu, ale aj v Ankare a Izmire. V trojici týchto najväčších miest Turecka zvíťazili v nedeľu odporcovia referenda, dodala DPA.