Turecká líra padla v utorok voči euru na nové historické minimum, keď pokračovala v oslabovaní z predchádzajúceho dňa. Investori sa obávajú poklesu tureckých devízových rezerv, nárastu dlhu v zahraničnej mene intervencií centrálnej banky a potenciálnych sankcií zo strany Európskej únie (EÚ).

KK17 Peking - Na snímke hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin počas tlačovej konferencie v Pekingu 24. júla 2020. Čína nariadila zatvorenie konzulátu Spojených štátov v meste Čcheng-tu. FOTO TASR/AP
China's Ministry of Foreign Affairs spokesperson Wang Wenbin gestures during a daily briefing at the Ministry of Foreign Affairs in Beijing, Friday, July 24, 2020. China ordered the United States on Friday to close its consulate in the western city of Chengdu, ratcheting up a d
Neprehliadnite

Čína a EÚ urýchlia rokovania o investičnej dohode, cieľom je zotavenie svetovej ekonomiky

Kurz líry sa v utorok dostal až na 8,1733 TRY/EUR. Ďalším faktorom bol aj rast eura, ktoré je voči doláru najsilnejšie za takmer dva roky. Euro sa voči líre od začiatku roka zhodnotilo približne o 22 percent. Líra sa oslabuje aj napriek agresívnemu predaju dolárov tureckými štátnymi bankami na podporu domácej meny, ktoré podľa Financial Times len tento týždeň dosiahlo 2 miliardy USD. Turecké devízové rezervy sa v uplynulých mesiacoch dramaticky znížili a aktuálne sa zdá, že ďalšie zrýchlenie inflácie a znehodnotenie meny sú nevyhnutné.

Tureckej centrálnej banke sa darilo od polovice júna držať relatívne stály kurz líry voči doláru na úrovni okolo 6,85 TRY/USD, keď predtým začiatkom mája padol na rekordné minimum 7,269 TRY/USD. V utorok sa však kurz oslabil na 6,945 TRY/USD. Niektorí analytici predpokladajú, že dôvodom bol práve nedostatok devíz. Ďalším faktorom, ktorý má tiež negatívny vplyv na líru, sú napäté vzťahy Turecka s EÚ.