Turecká centrálna banka vo štvrtok podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 2,5 percentuálneho bodu na 45 percent. Pokračuje tak v sprísňovaní menovej politiky v snahe dostať pod kontrolu infláciu. Turecko má teraz zďaleka najvyššiu infláciu v Európe, ktorá sa blíži k 65 percentám. Výrazne vyššie ako v iných európskych krajinách má tiež úroky. Štvrtkové zvýšenie základnej sadzby je ôsme v rade. Centrálna banka však naznačila, že jeden z najdlhších cyklov sprísňovania menovej politiky v histórii sa už blíži ku koncu.

Miera inflácie v Turecku sa v decembri medziročne zvýšila na 64,8 percenta z novembrových 62 percent. Turecká líra sa tento mesiac dostala na ďalšie minimum voči americkému doláru a prvýkrát prekonala hranicu 30 lír za dolár. „Výbor sa domnieva, že súčasná úroveň základnej úrokovej sadzby bude zachovaná, kým nedôjde k výraznému poklesu základného trendu mesačnej inflácie a kým sa inflačné očakávania nezblížia s predpokladaným rozpätím prognózy,“ uviedla centrálna banka.

Pozornosť sa teraz sústredí na to, čo sa bude diať ďalej. Veľké zahraničné banky sa rozchádzajú v názoroch na to, ako dlho môžu sadzby zostať na úrovni, ktorá je pre spotrebiteľov a mnohé podniky veľmi zaťažujúca. Americké investičné banky Morgan Stanley a Goldman Sachs vidia začiatok uvoľňovania menovej politiky v druhej polovici roka, banka JPMorgan Chase & Co predpovedá oveľa dlhšiu pauzu v zmenách sadzieb.

Tvorcovia menovej politiky odhadujú, že miera inflácie v Turecku bude v nasledujúcich mesiacoch kulminovať na 75 percent. Na konci roka by podľa nich mohla klesnúť k 36 percentám.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

V Turecku sa prehlbuje existenčná kríza. Základné potraviny sa stali pre domácnosti nedostupné